Učitelé matematiky se vydali do přírody

Od pondělí do středy, 12. 9. – 14. 9. 2022, si mohli pedagogové základních a středních škol Jihomoravského kraje užívat nejenom přírodních krás a zdravého vzduchu v blízkosti Moravského krasu. V příjemném prostředí Vyhlídky na Češkovicích se konala výjezdní M-dílna, plná zajímavých lektorských bloků. Klíčová aktivita „Podpora gramotnosti“, součást „Matematická gramotnost“ proběhla v rámci projektu Implementace KAP JMK II OP VVV pod záštitou EU a MŠMT.

Každý si zde mohl najít téma dle svého zaměření. Zájmu neunikla webová aplikace Jak učit online nebo Logika v matematice. Učitele středních škol obohatily aktivity Geogebra či Konstrukční úlohy a množiny bodů dané vlastnosti. Opravdovou vyhlídku do krajiny si užívali všichni ti, kteří se nechali inspirovat blokem „Učíme se matematiku v přírodě“. Součástí byly zkušenosti pedagogů, náměty na činnost i představení nových didaktických her a pomůcek, které jsou v současnosti k dispozici vedoucím M-kroužků. Zábavné slovní úlohy, konstrukční úlohy, představivost v matematice a další poutavá témata naplňovala dopolední i odpolední program, při kterém na nudu nebyl čas.

ZŠ Salmova Blansko byla zastoupena Mgr. A. Sládkovou, Mgr. R. Vahalovou a Mgr. I. Čepovou. Díky podpoře JCMM, z. s. p. o., pod vedením RNDr. Miloše Šifaldy a díky bezvadné organizaci celé akce Mgr. J. Adamové a Mgr. M. Školové se 25 účastníků této M dílny posunulo zase o kousíček blíž k vytčenému cíli. Zvyšovat matematickou gramotnost žáků v současných školách je totiž úkol nelehký, nicméně velmi důležitý. A vždy je to o lidech.

Irena Čepová