Splašené nůžky

Sychravý listopadový podvečer. Do měkkých sedadel brněnského divadla usedají diváci. Mezi nimi i učitelé ze Salmovky se svými rodinami a žáci devátého ročníku se svými rodiči. Na scéně, v kadeřnickém salonu s poněkud zvláštním jménem Splašené nůžky, se pilně pracuje. Kadeřnice umývá hlavu jedné ze zákaznic, přitom hraje rádio, pak přichází další zákazník a hra začíná…
Co se skrývá pod názvem Splašené nůžky? Divadelní hra německého autora Paula Pörtnera. Je oblíbeným kusem řady divadelních scén. Brněnské Městské divadlo má hru ve svém repertoáru již od roku 2015 a stále bývá vyprodáno.

V čem tkví jedinečnost tohoto představení? Především v tom, že umožňuje divákům zasahovat do děje a rozhodovat o dalším průběhu příběhu. Divák se stává totiž přímým svědkem vraždy, ke které dojde v pokoji nad kadeřnickým salonem. Publikum je posléze vyšetřovateli vedeno k tomu, aby vypovídalo. Za pomoci diváků probíhá na scéně tzv. rekonstrukce celé události. V samotném závěru pak publikum vybírá ze tří podezřelých a hlasováním určuje vraha.

Hra je jedinečným neopakovatelným zážitkem, který přináší napětí i zábavu. Také nám se divadelní představení nesmírně líbilo, potěšilo nás, pobavilo a zanechalo v nás i malé pochybnosti. Byl usvědčen opravdový vrah?

Vlasta Plchová