Olympiáda v českém jazyce

Čeština, podle některých žáků, nepatří ve škole zrovna k nejoblíbenějším předmětům. Dokáže totiž pěkně potrápit. Ta spousta pravidel a výjimek a super jazykových „špeků“. Ale není to škoda? Vždyť čeština umí být tak zajímavá a nádherná, tak úžasně komplikovaná a zároveň tak pravidelná a jasná.

Nesmírně mě těší, že letošní rok se do školního kola olympiády v českém jazyce vydali bojovat žáci a žákyně 8. a 9. ročníku v neuvěřitelném počtu 28 soutěžících.

Soutěž je vždy rozdělena na dvě části – jazykovou a slohovou. Nejinak tomu bylo i letos. V jazykové části čekalo na žáky a žákyně celkem 8 úkolů. V nich řešitelé mohli uplatnit nejen svoje vědomosti z oblasti pravopisu, tvarosloví, slovotvorby a skladby, ale také svůj jazykový cit, vytříbenost, schopnost jazykového vnímání. Ve slohové části bylo úkolem napsat text na téma Na listopadu se mi líbí/nelíbí… Hodnocení slohového úkolu se ujala pětičlenná porota složená ze současných i bývalých učitelek českého jazyka.

Děkuji za pomoc p. uč. Marii Šauerové a p. uč. Evě Kadrmasové   :-)

Celkové pořadí:

1. Amálie Gottwaldová – 9. A
2. Alena Nesrovnalová – 8. A
3. Natálie Horbalová – 8. B
4. Terezie Kubíčková – 9. A
    Anna Černá – 9. B
    Monika Odehnalová – 9. B
5. Zara Pšenčíková – 9. B
    Zuzana Šebelová – 9. B

Do okresního kola postupuje Amálka. Gratuluji   :-)

Velká gratulace také k dívkám z osmého ročníku, které se v konkurenci starších neztratily.
Tedy Alča a Natálka   :-)
Děkuji za účast všem soutěžícím   :-)

Vlasta Plchová