Olympiáda v českém jazyce

Jak lze soutěžit v českém jazyce? Jednoduše. Třeba právě na olympiádě.

Olympiáda v českém jazyce je předmětová soutěž z českého jazyka pro žáky základních (i středních) škol. Jejím cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními. Soutěž probíhá v několika postupových kolech.

To první kolo, školní, proběhlo na naší škole již v prosinci 2022. To druhé kolo, okresní, se konalo 4. dubna 2023. Naši školu reprezentovala žákyně třídy 9. A Amálie Gottwaldová. Ačkoliv se neumístila na medailových pozicích, vedla si velmi statečně, v soutěži získala krásných 26 bodů a stala se úspěšnou řešitelkou. Blahopřejeme.

Soutěžící (letos jen samé dívky) se musely „poprat“ s několika jazykovými úkoly z oblasti slovní zásoby, pravopisu, skladby. Některé úkoly byly opravdu zapeklité. Bylo zapotřebí předvést nejen svoje znalosti, ale především jazykový cit, bohatou slovní zásobu, schopnost vnímat jazyk. Slohová část spočívala v napsání slohové práce na téma Povedený/nepovedený aprílový žert.

Letošní 49. ročník olympiády v českém jazyce je za námi. Amálce patří poděkování za účast, za odhodlání bojovat a řešit výzvy   :-)

Vlasta Plchová