Výlet 9. A

9. A toužila poslední výlet strávit v přírodě, nejlépe pochodem. Vyrazili jsme tedy 5. a 6. června na cestu do Dolních Věstonic na jižní Moravě, kde jsme se ubytovali  a vyrazili na túru po hřebeni Pavlovských vrchů. Navštívili jsme zříceninu hradu Děvičky, přešli jsme nejvyšší vrchol Pálavy Děvín a přes Klentnici a Sirotčí hrádek jsme dorazili do Mikulova. Celou cestu provázely úchvatné výhledy na celý komplex tří Novomlýnských nádrží.

Předpověď počasí nás lehce zneklidňovala, "zataženo a oblačno" nesplňovalo naše očekávání, ale nakonec k nám příroda byla vlídná a nechala nás přejít Pálavu, aniž bychom zmokli. Naopak, mírné ochlazení bylo osvěžující, a proto jsme výšlap absolvovali plni energie.

Ubytovna při ZŠ v Dolních Věstonicích nám byla dostačující základnou. Velké pokoje pro dívky a chlapce s kapacitou 10 a více postelí, prostor pro večerní hry a jiné aktivity, exkurze do minulého (komunistického) režimu, protože takové ubytování mohli zažít už rodiče deváťáků.

Druhý den jsme se projeli na lodi po dolní novomlýnské nádrži. Dozvěděli jsme se, že byla budována spolu s dalšími dvěma v sedmdesátých letech 20. století a její hloubka je kolem 3-5 metrů. Dnes slouží především k rybolovu, ale také k zavlažování a je na ní vybudována i elektrárna. Projížďka utekla závratnou rychlostí díky zábavnému kapitánovi, od kterého se někteří žáci po celou dobu nedokázali odtrhnout.

Odpoledne jsme se vypravili na Pouzdřanskou step, kde žije mnoho ohrožených a chráněných druhů a rostlin a živočichů. Opět s výhledem na Nové mlýny (i když z druhé strany) jsme relaxovali a vnímali přírodu všemi smysly, někteří s odvahou sobě vlastní se seznamovali i s místní faunou, jak je vidět na jedné z fotografií.

Radka Ungermanová