Moderní je nekouřit

V pondělí 5. 6. 2023 si žáci 6. ročníku vyslechli zajímavou přednášku na téma Moderní je nekouřit. Jedná se o preventivní program, který má pomoct mladým lidem si uvědomit jejich životní priority a pochopit finanční, zdravotní, pracovní a společenský dopad závislosti na nikotinu. Dává pozitivní podporu mladým lidem, kteří této závislosti nepodlehli.

O příjemnou a poutavou atmosféru v průběhu přednášky se postaral pan Pavel Kotouček ze společnosti ACET ČR, z.s., která tyto preventivní programy nabízí. Povídal o pozitivech i negativech kouření: o tom, co se děje v našich plicích, když kouříme, k čemu vlastně cigarety lidem slouží, proč jsou tak škodlivé. Žáky upoutaly informace o škodlivinách, které se v cigaretách nachází, o nebezpečí nikotinových sáčků a e-cigaret (vapování).

V hodině Výchova ke zdraví pak žáci vyhodnotili, jak se jim přednáška líbila a že se o kouření dozvěděli hodně nových a zajímavých informací. Také vytvořili plakáty na dané téma, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

• „Dozvěděla jsem se, jak fungují cigarety, a že jedna cigareta má 5 mg nikotinu.
    Smrtelné množství pro člověka je 60 mg.“
    (Eva Štěpánková)
  • „Kolik škodlivin je v jedné cigaretě (4000) a na co všechno se používají v různých výrobcích (např. na asfalt, jed na krysy, odlakovač na nehty…).“
    (Petr Martinek)
  • „Že nikotin se prodává v sáčcích.“
    (Vojtěch Vladík)
  • „Že nikotinové pytlíčky můžou obsahovat až 50mg! (nikotinu) a zabít nás může 60 mg.“
    (Nela Košáková)
  • „Že cigareta má 5 mg nikotinu, a že některé lifty mají 50mg nikotinu.“
    (Jan Slouka)
  • „Že když každý den vykouříme krabičku, tak to bude 2 000 000 Kč za 35 let.
    (Jiří Burget)
  • „Že plíce vypadají úplně jinak, než jsem si představovala.“
    „Že za rok utratíš 47 000 Kč za cigarety.“
    (Anna Jakubeková)