5. A a 5. B  na Hvězdárně a planetáriu v Brně

Do planetária se žáci pátých tříd vždy těší. Ani tentokrát nás program nezklamal. Pořad o Sluneční soustavě byl poučný a velice zábavný.

Zavítali jsme také do Kognitoria, což je vědecká stezka nacházející se hned u planetária. Vyzkoušeli jsme si na ní, jak funguje a vypadá například polární dalekohled, gravitační siloměr, pixelová stěna, zvukovod, planetární váhy nebo krasohled. Také jsme si všimli, že před budovou planetária se nově objevili Fegurdi, dva mimozemšťané ztracení po havárii kosmického modulu a kteří potřebují najít cestu zpět. Zjistili jsme, že tyto dvě postavičky mimozemšťanů jsou z bronzu, jsou vysoké 45 centimetrů a váží 10 kilogramů. Děti si odnášely nejen nové poznatky, ale i dobrou náladu z aktivně stráveného dopoledne. Kdo si chtěl poznatky zopakovat a upevnit, mohl si vyplnit zajímavě zpracovaný pracovní list, který jsme v planetáriu získali.

p. uč. Kateřina Forejtníková, p. uč. Lucie Kohoutková, p. asist. |Romana Ošlejšková