Čtvrtek naruby

Začalo to docela nevinně. Jeden žáček se neustále ptal: „Kdy bude ten den, ve kterém my budeme moct učit učitele?“

Ne, že by se nemohli pedagogové dále vzdělávat, dokonce tak musí činit a není to nic neobvyklého. Ale v naší třídě jsme se jednoho krásného dne opravdu rozhodli, že si role na jeden den vyměníme. Paní učitelka se posadí do lavice a žáci si rozdělí vyučovací předměty, vytvoří přípravy na jednotlivé výukové bloky, ve kterých si vyzkouší svoje síly a při kterých pak vyzkouší svoje spolužáky z nabytých vědomostí či zkušeností. A naplánovali jich rovnou devět!

Ve 3. B se žáci vystřídali v rolích učitelky nebo učitele – pečlivě si připravili jak hodinu Matematiky, Českého jazyka a Čtení, tak i Prvouku, Výtvarnou a Hudební výchovu, Pracovní činnosti. Nechybělo ani protažení těla ve zkrácené hodině Tělesné výchovy. Sem tam byl trochu hluk (tehdy všichni poznali, že ukočírovat takovou indiánskou famílii opravdu není nic jednoduchého), ale konec konců i tím vším se člověk učí. Paní učitelka si tentokrát přípravu dělat nemusela, místo toho psala diktát, matematický test i kvíz z HV, modelovala, lepila, stříhala, běhala po hřišti, skákala do dálky a střílela na branku spolu s ostatními spolužáky. Dostala stříbrnou jedničku, pěkná ocenění, pochvaly, dokonce bonbón, nepotěšil ji však trest. Také si zkusila 10 x opsat speciální větu, protože si trochu zazlobila…

Opravdu to byl vydařený čtvrtek, i když trochu naruby. Není prý to zrovna lehká práce, to „učitelování“, říkali mnozí, když po obědě odcházeli docela unavení a propocení domů.

Zpátky do třídy se nikdo z nich nehrnul, opravovat a zapisovat známky do EduPage se jim už vážně nechtělo… A protože to byl čtvrtek vskutku hodně slunečný a teplý, nejspíš zamířili někam k vodě, kde si to takový vysloužilý třeťák na konci školního roku užije určitě mnohem lépe!

Za indiánský kmen 3. B zaznamenala prozatímní náčelnice

Irena Čepová (také notně vysílená J)