Dějepisná olympiáda

I v letošním školním roce jsme se zapojili do dějepisné olympiády, které se každoročně účastní žáci 8. a 9. tříd a odpovídajících tříd osmiletých gymnázií. Tématem tentokrát byla „Šlechta v proměnách času (do roku 1648)“.

Ze školního kola, konaného v lednu, vítězně vyšly dvě žákyně 8. třídy Tereza Kubíčková a Adéla Pernicová, a ty se také intenzivně připravovaly do okresního kola. Obsahem okresního kola už nejsou jen fakta z učebnic, hledali jsme společně další souvislosti a četli rozšiřující články.

Děvčata musela nastudovat, co dělá šlechtu šlechtou, prokousat se základními milníky (alespoň českých) dějin 11. – 17. století.. , musela znát, co bylo posláním šlechty a jak a kdy se jejich význam prohluboval nebo naopak zmírňoval. Posuďte sami, jestli byste věděli, co byly Zemské desky a Zemský sněm, kdo je Záviš z Falkenštejna, Matyáš Korvín nebo Albrecht z Valdštejna, kde žili páni pětilisté růže, jaký rod měl v erbu hvězdu či jaké zámky vlastnili v době největší slávy Pernštejnové.

V okresním kole se obě děvčata poprala se složitými texty i se záludnými otázkami, a také s velkou konkurencí z dalších škol, účastnilo se cca 40 dětí. Tereza skončila na 11. – 14. místě (někteří účastníci měli shodný počet bodů) a Adéla na 15. – 17. místě… Obě se stali úspěšnými řešitelkami a získali diplom. Patří jim velká gratulace.

Radka Ungermanová