Matematika všude kolem nás

Deset vybraných matematicky nadaných dětí 5. ročníku ze ZŠ Blansko – Salmova dostalo možnost zpestřit si první týden po vánočních prázdninách zajímavou exkurzí organizovanou JCMM v rámci projektu PolyGram. Tentokrát šlo o návštěvu DRFG Arény, kde se odehrávají tréninky a utkání brněnského hokejového týmu Kometa.

Děti mohly nahlédnout do zákulisí, které není běžně veřejnosti přístupné. Prohlédly si šatny a prostory, kde se hráči rozcvičují a připravují na utkání, ale také VIP sektor a tzv. „sky boxy“ vyhrazené privilegované společnosti. (Zde se například s trochou nadsázky počítalo, kolik korun by každý žák školy musel zaplatit, aby škola měla pronajatý jeden sky box na sezónu.)

Žáci měli úžasnou příležitost prozkoumávat a proměřovat celou halu, poté sledovat hráče Komety přímo při tréninku.

Dostat se do zajímavých prostor však není v rámci projektu to nejdůležitější. Jeho cílem je ukazovat dětem, že všude, kam se podíváme, v každé situaci, kterou prožíváme, můžeme najít kousek matematiky. Hlavní součástí exkurzí bývá řešení zajímavých úloh a šifer spojených s daným prostředím.

V nedávné době navštívili žáci ZŠ Salmova také loděnici na brněnské přehradě s podobným programem obohaceným o honbu za pokladem a luštění lodní abecedy. Jindy PolyGram organizuje exkurze do Mahenova divadla nebo do ZOO.

Děti z těchto akcí odjíždějí nadšené, i když mírně unavené počítáním a novými vjemy. Hlavně však si do života odnášejí trochu jiný pohled na svět, který stojí za to prozkoumávat.

Očima dětí:

• Přijeli jsme do Brna k hokejové hale. Zhruba 15 minut jsme hledali vchod…. Nejdřív jsme šli do šaten, potom jsme dělali geometrii … Dozvěděla jsem se nové geometrické těleso, které vypadá jak raketa.
  • ...všichni jsme vzali sešity a propisky a šli jsme k ledu. Tam jsme měli za úkol změřit, jak dlouhé a široké je hrací pole …
  • ...viděli jsme, jak hokejisti trénují … Taky jsme viděli, jak Plekanec trénuje na stroji, co si nechal vyrobit v Kanadě. Bylo to super!
  • ...šli jsme do VIP zóny a do komentátorských kabin. Nejvíc se mně líbilo, jak jsme byli ve VIP zónách.
  • Šli jsme se nasvačit a dostali jsme pracovní list. Skládali jsme pohár z papíru a počítali obdélníky. Byly tam matematické úlohy zaměřené na hokej.
  • Ta skupina, která to zvládla, dostala puk. Samozřejmě jsme vyhráli my. Také jsme všichni dostali nálepku HC Kometa Brno. Potom už byl nejvyšší čas vyrazit. Měli jsme v plánu jít do fun shopu. Bohužel tam bylo zavřeno. Myslím, že se tam všem líbilo, bylo to super.
  • Doufám, že se ještě jednou dostanu do VIP zóny.

Autoři příspěvků: Šimon Prošek, Anna Pantůčková, Lukáš Kincl, Jakub Janoušek, Natálie Horbalová