Besedy se spisovatelkou Petrou Dvořákovou

Setkat se s paní spisovatelkou není jen tak obyčejná věc. Naši žáci takovou příležitost měli. Ve středu 16. října k nám přijela paní spisovatelka a scénáristka Petra Dvořáková. Je to žena velmi sympatická, milá a komunikativní. Píše knihy pro děti i dospělé. Spolupracuje s Českou televizí na scénářích k dětskému pořadu Planeta YÓ.

Na programu byly celkem čtyři besedy. Žáci 5. A a 5. B se seznámili s Julií, s hlavní hrdinkou knihy Julie mezi slovy. (Tato kniha získala literární ocenění Zlatá stuha a Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství.) Žáci tříd 6. A a 6. B poznali Adama a Kateřinu, hrdiny knihy Každý má svou lajnu, knihy z florbalového prostředí. Sama autorka florbal několik let aktivně hrála. Překvapivé, že? Při obou těchto čtenářských besedách Petra Dvořáková nejen povídala, ale četla také ukázky z knih. Samozřejmě byl i prostor na povídání o tom, jak taková kniha vlastně vzniká, co všechno práce spisovatele obnáší.

Žáci vyšších ročníků, tedy 7., 8. a 9. ročníku, měli na programu besedy na téma anorexie. Petra Dvořáková si v mládí touto nemocí „prošla“, ví tedy naprosto přesně, jak se lidé s touto nemocí chovají, co cítí a jak těžký je boj s touto nemocí. Prostřednictvím fiktivního příběhu prožili žáci a žákyně dva roky společně s dívkou, která se stala anorektičkou. Uvědomili si, jaké mohou být příčiny této závažné nemoci, jak lidé s touto nemocí vypadají a jak se mění jejich chování. Poznali, jak obtížné je lidem s anorexií pomoci, neboť pomoci dívce ze smyšleného příběhu nebylo vůbec jednoduché.

Všechny besedy byly obohacující a přínosné. Setkaly se s velmi pozitivními ohlasy žáků. (viz níže)

Petra Dvořáková navštívila naši školu již podruhé. Velmi rádi ji u nás za nějaký čas zase znovu přivítáme :-)

Vlasta Plchová

Julie mezi slovy - ohlasy žáků 5. ročníku

• Mně se beseda moc líbila. Paní spisovatelka nám četla. A taky se nás ptala a my jsme na otázky odpovídali. – Míša K.

• Bylo to suprový. Koupila jsem si knížku. I s podpisem paní spisovatelky. – Viktorie

• Paní spisovatelka byla moc sympatická. – Šimon P.

• Strašně se mi to líbilo. Jak paní spisovatelka četla a jak si s námi povídala. – Anička P.

• Petra Dvořáková má velkou fantazii, když dokáže takto vymýšlet knihy. – Samuel

• Paní spisovatelka je na pohled moc krásná, má zářivý úsměv. Byla milá. I její knížka se mi moc líbila. Je to moje první spisovatelka, kterou jsem viděla takto naživo :-). – Kája H.

• Beseda byla super. – Alča

• Nejvíc se mi líbilo, že nám paní spisovatelka četla. – Nikola P.

• Paní spisovatelka nám četla a pak nám dávala různé otázky, jestli jsme pozorně poslouchali. Moc jsem si to užila. – Bára J.

• Líbily se mi „bonbónové“ otázky. – Štěpán V.

• Poprvé jsem viděla skutečnou spisovatelku. Knihy od Petry Dvořákové jsou super. - Stela J.

Každý má svou lajnu – ohlasy žáků 6. ročníku

• Knížka je super. A beseda byla hezká. Knížku bych si ráda přečetla, takže si ji půjdu půjčit do školní knihovny. – Zuzka

• Knížka, ze které paní spisovatelka četla, se mi líbila, ale ne tolik, abych si ji chtěla přečíst. – Monika
    Beseda se mi moc líbila. 9,5 bodu z 10. – Evelína

• Dobrá beseda i knížka. Hlavně že to byl sport – florbal! Skvělé! – Jarda K.

• Zajímavé bylo povídání o tom, jak kniha vzniká a kolik spisovatel vydělá peněz na jedné prodané knize. Tak málo. – Zara

• Beseda byla suprová. – Barbora

• Paní spisovatelka byla moc sympatická. – Pepa

• Zaujalo mě povídání o tom, jak se vlastně Petra Dvořáková dostala k psaní a k tomuto povolání. – Jolana

• Moc se mi líbilo, jak poutavě nám paní spisovatelka četla. – Amálie

• Je to moc fajn, že za námi paní spisovatelka přijela. - Nikola

• Mně se tato beseda moc líbila. Knížku si chci přečíst. – Alex

Anorexie – ohlasy žáků 7., 8., 9. ročníku

• Beseda byla moc zajímavá. Paní spisovatelka trpělivě odpovídala na všechny naše otázky. – Elen
  • Zděsilo mě. Že lidé na tuto nemoc umírají. – Matěj K.
  • Anorexie mě docela dost vystrašila. – Marek D.
  • Dozvěděla jsem se spoustu nového. – Anička
  • Povídání bylo moc zajímavé. Bylo fajn, že jsme se mohli zapojit. – Matyáš
  • Beseda byla opravdu poučná. Bylo vidět, že paní spisovatelka ví, o čem mluví, sama si trápení a boj s nemocí prožila. – Natka
  • Překvapilo mě, že člověk s bulimií může být tlustý. – Aneta
  • Doufám, že anorektičkou nikdy nebudu. Je to děsivé. – Martina
  • Bylo moc pěkně vysvětleno, jak nemoc probíhá, co může být příčinou. Je těžké lidem s touto nemocí pomoci. – Barbora D.
  • Beseda se mi moc líbila. Myslím si, že si z ní každý něco „odnesl“, někdo více, někdo méně. Mě samotnou beseda moc bavila. Děkuji. – Nela
  • Nečekala jsem, že beseda bude tak dobrá. Program celé besedy mě mile překvapil. Líbila se mi aktivita spolužáků, nebáli se něco říct, ptali se, diskutovali. Měli bychom si více všímat druhých, zajímat se o jejich starosti, snažit se naslouchat a pomoci. – Alena
  • Překvapilo mne, jak závažná tato nemoc je. Jak těžké je těmto lidem pomoci. Protože oni (nemocní) pomoci nechtějí. Milující rodina a přátelé jsou strašně důležití. – Natálie