Vánoční kvíz

Vánoční kvíz  aneb předvánoční hodina v předmětu základy komunikace v 6. ročníku

Poslední prosincová hodina byla vánoční. Všichni žáci se na chvíli stali novináři a reportéry a vydali se „do terénu“. Na jejich zvídavé otázky týkající se vánočních svátků odpovídali zaměstnanci školy, nejen z řad učitelů 1. a 2. stupně, ale také paní vychovatelky ze školní družiny a paní sekretářky. Získané odpovědi si žáci museli poznamenat a zapsat. Práce malé reportéry bavila a byli rádi, že jim dospělí byli ochotni věnovat v předvánočním shonu a pracovním nasazení svůj čas.

Snad nevadí, když teď něco z odpovědí prozradím :-)).

• Tak třeba pana učitele Krejčíře, když byl malý, velmi potěšily od Ježíška nové lyže.
  • Paní učitelka Přikrylová ráda vzpomíná na kočárek pro panenku a paní sekretářka Pavlonová na chodicí panenku, které objevily na Štědrý večer pod stromečkem.
  • Vánoční cukroví doma peče, věřte nebo ne, i pan učitel Barták.
  • Paní učitelka Vahalová má Vánoce spojené s vůní jehličí, pan učitel Barták s vůní mandarinek, paní učitelka Lusalová s voňavým hřebíčkem a paní učitelka Němcová se skořicí.
  • K nejoblíbenějším pohádkám dotazovaných patří Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Anděl páně a Mrazík.
  • Paní vychovatelka Petlachová vydrží na Štědrý den nic nejíst a držet půst až do slavnostní večeře. Připravuje rybí polévku a kapra s bramborovou kaší.
  • A ještě nějaké zajímavé příhody: Převrácená krabice s cukrovím nepotěšila paní učitelku Němcovou, koberec propálený od prskavek řešili o Vánocích u Krejčířů, u Bartáků se zasekl zámek od dveří obývacího pokoje, kde byl připravený stromek i s dárky. Jakousi vítězkou v kategorii překvapivé a zajímavé vánoční příhody se stala paní učitelka Smejkalová. Ošklivě spálený prst od vosku svíčky, hořící svícen a rozkousnutá baňka v pusince malé dcery. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Ještě připojuji otázky, na které dotazovaní šesťákům odpovídali.
Můžete si zkusit odpovědět taky:-).

• Když se řekne Vánoce, která tři slova Vás napadnou jako první?
  • Na co jste se o Vánocích těšíval/a nejvíc jako malé dítě a na co se nejvíce těšíte teď?
  • S jakou vůní máte spojené vánoční svátky?
  • Pečete vánoční cukroví? Jaký druh je Váš nejoblíbenější?
  • Co míváte na štědrovečerní večeři?
  • Dodržujete u Vás v rodině na Štědrý den nějaký zvyk? Jaký?
  • Kdo u Vás zdobí vánoční stromeček?
  • Vzpomínáte si na nějaký dárek od Ježíška, který Vás v dětství velmi, opravdu velmi, potěšil?
  • Máte nějakou oblíbenou televizní pohádku, na kterou se rád/a během svátků podíváte?
  • Stala se Vám/ve Vaší rodině někdy nějaká zajímavá, překvapivá příhoda/nehoda? Jako třeba převrácený stromeček, hořící ubrus nebo uvízlá kost v krku? Jaká?

Vlasta Plchová