Osmáci a deváťáci poznávají Nicholase Wintona

V úterý 20. 11. jsme v kině zhlédli dokumentární film režiséra Matěje Mináče Síla lidskosti. Hovoří o Nicholasi Wintonovi, který v předvečer druhé světové války, v roce 1939, na našem území zachránil mnoho především židovských dětí, které by jinak mohly skončit v koncentračních táborech. Film uváděl a komentoval dramaturg Zdeněk Tulis.

Žáci jej hodnotili velmi pozitivně:

"Moc se mi to líbilo... Nicholas Winton si zajel do Švýcarska zalyžovat, ale když viděl děti, kterým hrozil koncentrační tábor, tak se nebál pomoct, začal shánět peníze a rodiny v Anglii, které by se o děti staraly."

"Všichni řekli, že to nemá cenu a nejsou na to peníze, ale on to nevzdal. Všem dětem našel adoptivní rodinu v Británii.Poslední vlak ale nestihl odjet. Vše bylo připravené, ale vypukla 2. světová válka a vlak neodjel...S některými dětmi se Winton setkal osobně. Všechny mu byly vděčné...Nakonec, Nicholas Winton se dožil krásných 106 let... Film byl hodně dojemný a zajímavý. Nikdy bych tu dobu nechtěla zažít."

"Film se mi strašně moc líbil a dojal mě. Naše očka nezůstala suchá. Je skvělé, že jsou mezi námi lidé, kteří i přesto, že nemusí, pomohou a ještě takhle moc. Nicholas Winton byl hrozně skromný člověk, protože se tímto činem nechlubil, dokonce na něj trochu pozapomněl...Dokonalé je, že všechny ty zachráněné děti chtějí dnes pomáhat ostatním...."

"Přijde mi blbé říct, že se mi film líbil, ale myslím, že na něj nezapomenu."

Zamyšlení nad názvem dokumentu Síla Lidskosti: "Myslím že film byl nazván Síla lidskosti protože to poukazuje na to, jak mocná tato vlastnost může být. Nicholas Winton s ní dokázal opravdu velké věci."

"Dokument se jmenoval Síla lidskosti, protože v něm bylo, co lidé dokáží udělat pro ostatní a nehledět na to, odkud pochází."

"Podle mě dostal tento název podle toho, že se jednalo o skutek, který by měl udělat nebo alespoň chtít udělat každý člověk. A kdo ne, ten není lidský."

Výsledek obrázku pro nicholas winton