Klub nadaných dětí
Kalendář.
Telefonní seznam.

Lukáš Pavlásek

nejen na tanečním parketu, ale i v hodinách češtiny

Když jsem na jaře loňského školního roku přinesla žákům do hodiny literatury básničky Lukáše Pavláska, znalo ho pár dětí jako Tydýta z televizní reklamy.

Když jsem jeho básně přinesla před Vánocemi, znal ho každý. Ne jako básníka, ale jako účastníka taneční soutěže StarDance. Ten „skandál“ nemohl uniknout snad nikomu. Herec a bavič Lukáš Pavlásek se navzdory své zcela očividné dřevěnosti dostal do finále televizní taneční show. V soutěžním klání nechal za sebou snaživou Leonu Machálkovou i cílevědomého Leoše Mareše. „Tydýtův úspěch“ měl obrovský přínos v tom, že dodal odvahu lidem, kteří si na parketu nevěří a stydí se. Ukázal tak, že pro radost může tančit úplně každý.

My jsme si v hodinách literatury představili Lukáše Pavláska jako básníka. Jako autora, jak on sám uvádí, nezbedných básniček pro děti. Fajn jsou nejen texty, ale i kresby a vtípky, kterými svoje verše doprovází. Vyšly mu dvě sbírky: Jestli počkáš trochu dýl, tak sem přijde krokodýl a Prvotřídní blázni maj potíže s kázní.

Chcete-li poznat Lukáše Pavláska také jako básníka a některé jeho básničky si přečíst, zastavte se chvíli u nástěnky na respiriu přírodopisu. Pokud se vám básničky zalíbí, můžete si obě knížky vypůjčit ve školní knihovně.

Vlasta Plchová