Klub nadaných dětí

Kalendář.
Telefonní seznam.

9. A v židovské čtvrti.

Žáci 9. A zahájili školní rok výpravou do židovské čtvrti v Boskovicích. Jde o jedinečné židovské ghetto v ČR, které bylo poté, co spoustu let chátralo, nedávno krásně opravené. Naši žáci se zde účastnili aktivního programu, vytvořeného místní Střední pedagogickou školou ve spolupráci s Muzeem Boskovicka. Prošli jsme se čtvrtí, srovnávali minulý a současný vzhled domků, prohlédli jsme si synagogu i očistnou lázeň - mikve. Studentky SPgŠ se nám snažili přiblížit  zvláštnosti života židů v Boskovicích, jejich zvyky, symboliku, hudbu i literaturu. Dozvěděli jsme se například, jak vypadá košer kuchyně nebo hebrejské písmo.

Program se konal u příležitosti návštěvy Boskovické rodačky, dcery posledního židovského rabína, které se podařilo utéct před nacistickým pronásledováním Židů a dnes žije s velkou rodinou v Izraeli.
Na fotografii ji můžete spatřit mezi našimi žáky. Smyslem exkurze bylo uvědomit si, že i kousek od našeho města žili po staletí příslušníci židovského národa a jak s těmito lidmi bylo za druhé světové války naloženo. Navázali jsme tak na loňskou exkurzi do koncentračního tábora Osvětim.