Klub nadaných dětí
Telefonní seznam.

Čtenářská dílna – 8. B – Velká cesta Malého pána

investice_do_rozvoje_vzdelavani

27. 10. 2015 se žáci 8. B třídy v rámci čtenářské dílny seznámili s knihou začínající literátky Lenky Uhlířové Velká cesta Malého pána. Autorem námětu a zároveň také ilustrátorem a fotografem je skvělý a uznávaný výtvarník Jiří Stach.

Kniha je zajímavá nejenom svým příběhem odehrávajícím se ve světě fantazie, ale i svým výtvarným zpracováním.

Malý pán si žije spokojeně ve svém malém světě, v dutině malého vršku. Živí se nudlemi z jívy a břízy, čte Lopuchový list a chodí na procházky. Dny mu příjemně plynou. Jenže jedné noci má podivný sen. Zdá se mu o zvrásněné pláni a o zubatém domě, kde nade dveřmi stojí napsáno – ZDE NAJDEŠ, CO TI SCHÁZÍ. Malý pán po probuzení překvapeně zjišťuje, že mu opravdu něco schází. Neví co. Nerad opouští svůj domov a vydává se na cestu, aby TO našel.   Netuší, že jeho putování bude dlouhé a cesta náročná. Musí vykonat spoustu nelehkých úkolů, překonat strach a hlavně jít stále kupředu. To byly věci velmi těžké pro Malého pána. Měl rád svůj klid a svoje pohodlí. Cestou prokázal dobré srdce, to když pomohl někomu v nouzi, dobrý úsudek, to když byla potřeba se zamyslet a splnit složitou hádanku, nemalou odvahu, to když se postavil nebezpečným bytostem, které ještě nikdy neviděl. Potkal Dutou hlavu, Muří nohu, Velkou Tíseň, Listonoše, Suchého Dřeváka, Dřevokožce, Okurníka, Šupinatého Šišatce, Tosipiše,  Bádavce,  Sršníky, Muří nohu, Krumlocha…Dozvěděl se spoustu věcí nejen o lese, vzdálenějších krajích za lesem, o Plujícím městě, o Lese stínů, o Bludišti… Dozvěděl se toho spoustu také o sobě samotném. Našel odpovědi na mnoho svých otázek, a to nejen díky stromu Odpovědníku, ale také díky svému hlubokým a čistým myšlenkám. Když se nakonec ohlédl, uvědomil si, že ta namáhavá cesta byla i velká legrace a že se často smál. Hlavně ale na konci své velké cesty našel to, co hledal – dobrého přítele.

Vlasta Plchová