Klub nadaných dětí
Telefonní seznam.

Čtenářská dílna – 8. A, 8. B – Nikolina cesta

investice_do_rozvoje_vzdelavani

11. 12. 2015 se žáci 8. tříd v rámci čtenářských dílen seznámili s Nikolou, hlavní hrdinkou knihy Nikolina cesta od Michaely Fišarové. Prožili s ní jeden den. Nebyl to den zrovna ledajaký, ale byl to den, na který se většina z nás dlouho a moc těšíme, byl to Štědrý den.

Nikola ho prožívá sama. Maminka je v práci, malý bráška Martínek u paní na hlídání, přítel maminky Zdeněk zřejmě někde v hospodě… Nikola se toulá ulicemi Prahy, je smutná, něco ji trápí, z něčeho má strach…ale má i radost, z maminčina dárku, se setkání s bráškou…A večer, nesedí s maminkou a bráškou u štědrovečerní večeře a nerozbaluje dárky pod stromečkem. Opět sama, u televize a těší se na Martínka a mámu, spokojená, že Zdeněk nepřišel ten večer domů. Zdeněk je ten, ze kterého má strach, ten, který ubližuje jí, Martínkovi a mamince… Přesto s ním maminka zůstává… A Nikola se bojí cokoliv někomu říct…Má strach, že by jí nikdo nevěřil a že by ji snad maminka přestala mít ráda…

Kniha, otevírající téma domácího násilí, je knihou velmi smutnou, leč na druhou stranu knihou velmi pravdivou, neboť podobné příběhy se za dveřmi mnohých domácností bohužel odehrávají. Je to také kniha o obrovské odvaze hlavní hrdinky, která nakonec našla sílu  a cestu, změnit to. I když ten první krok byl nesmírně těžký.

Hodina se odehrála v předvánoční atmosféře, kdy si žáci v myšlenkách „prožili“ svůj Štědrý den, pak „prožili“ Štědrý den s Nikolou. Jsem ráda, že příběh mnohé vnitřně zasáhl, že si uvědomili, že není samozřejmostí mít hezké a spokojené dětství a milující rodiče, jak se možná někdy zdá.

Vlasta Plchová