VideoPrůvodce Salmovkou

Zdravá škola - Základní a Praktická škola Tišnovská 116, Velká Bíteš
   Organizace města - Příspěvkové organizace zřízené městem Blanskem | blansko .cz   Současné město Blansko - Školní zařízení a organizace | blansko.cz

Žákovský parlament

Charakteristika a obsah činnosti

• Žákovský parlament je skupina žáků z 5. – 9. ročníků, kteří byli zvoleni v jednotlivých třídách.
    Zpravidla jsou zde zastoupeni dva žáci z každé třídy.
  • Od spolužáků ve třídách i učitelů shromažďují podněty a informace k tomu, co by se mohlo ve škole zlepšit. Na pravidelných schůzkách parlamentu pak společně projednávají, jakým způsobem tyto podněty či problémy řešit. Spolužáky ve třídách pravidelně informují o své činnosti.
  • Školní parlament rovněž slouží k „rychlému“ přenosu informací o různých připravovaných akcích a projektech jak v rámci celé školy, tak i jednotlivých tříd.
  • Žákovský parlament učí děti mnoha dovednostem důležitým pro další studium i budoucí práci (komunikovat, prezentovat, naslouchat, přijímat odpovědnost apod.).
  • Žáci si prostřednictvím práce v parlamentu uvědomují, že má smysl zapojovat se do veřejného dění a být aktivní.

Úvodní ustanovení:

• Členem žákovského parlamentu se může stát každý žák 5. - 9. třídy. Žáci 1. až 4. ročníků podávají své připomínky a náměty k činnostem prostřednictvím třídních učitelů.
  • Každá třída si volí minimálně dva zástupce, funkční období trvá jeden školní rok.
  • Volby do školního parlamentu probíhají na začátku školního roku.
  • Zvolený člen je povinen se pravidelně účastnit všech řádných i mimořádných jednání žákovského parlamentu. Nemůže-li se schůzky zúčastnit, je povinen se omluvit (prostřednictvím EduPage nebo osobně) a zajistit za sebe náhradu.
  • Schůzky jsou svolávány minimálně jednou měsíčně, v případě nutnosti častěji.
  • Povinností každého člena parlamentu je pravdivě informovat své spolužáky o průběhu jednání, o projednávaných problémech a o rozhodnutích, ke kterým žákovský parlament dospěl.
  • V odůvodněných případech může být nadpoloviční většinou svých spolužáků člen žákovského parlamentu odvolán a na jeho místo zvolen jiný třídní zástupce.
  • Všichni členové mají rovnoprávné postavení. V případě hlasování platí: 1 člen = 1 hlas. Přítomní dospělí nemají hlasovací právo.
  • K přijetí návrhu je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných.
  • Rozhodnutí školního parlamentu jsou pro všechny žáky závazná.
  • Členové školního parlamentu mají právo nepřijmout zástupce, který by mohl narušit práci a nereprezentoval by svým jednáním dobré jméno školního parlamentu.
  • Na jednání parlamentu dohlíží pověření zástupci pedagogického sboru.
  • Žákovský parlament není oprávněn zasahovat do záležitostí, jejichž řešení patří do pravomoci vedení školy.

Desatero žákovského parlamentu:

• Nepřekřikujeme se, nasloucháme si.
  • Nezesměšňujeme se a vzájemně se neurážíme.
  • Vynecháváme vulgární výrazy.
  • Řešíme školní problémy.
  • Předáváme spolužákům nezkreslené informace.
  • Spolupracujeme v týmu.
  • Zúčastňujeme se schůzek.
  • Přicházíme včas.
  • Respektujeme názory druhých.
  • Jsme dobrými reprezentanty naší školy.

Práva zástupců žákovského parlamentu:

• Vznést dotazy v případě nejasností ohledně výuky či provozu školy.
  • Seznámit se s výsledky každého projednaného návrhu či připomínky.
  • Vyslovit svůj názor.
  • Spolupracovat se třídou.

Cíle žákovského parlamentu:

• Aktivně se podílet na vytváření pozitivního klimatu ve škole.
  • Zprostředkovat výměnu informací mezi žáky, učiteli, vedením školy a dalšími zaměstnanci.
  • Předcházet negativním jevům jako je šikana, ubližování druhým, ničení majetku školy a ostatních žáků.
  • Připomínat dodržování školního řádu.
  • Připravovat a organizovat činnosti, které navrhnou žáci jednotlivých tříd, zejména sportovní a kulturní akce a jejich vyhodnocování.
  • Řešit náměty a připomínky žáků ke zlepšení chodu školy.
  • Prezentovat svou práci na webových stránkách školy a školní nástěnce.

Členové žákovského parlamentu:

Třída Jméno a příjmení