VideoPrůvodce Salmovkou
  Zdravá škola - Základní a Praktická škola Tišnovská 116, Velká Bíteš
   Organizace města - Příspěvkové organizace zřízené městem Blanskem | blansko .cz   Současné město Blansko - Školní zařízení a organizace | blansko.cz

Slámové kraslice

Už spoustu let udržujeme na naší škole tradici zdobení kraslic slámou. Nasbírali jsme vyfouklá vajíčka, obarvili akrylovými barvami  a vrhli jsme se s nadšením do stříhání a lepení. Barva by měla být matná, jen tak vynikne krásný zlatý lesk slámy. Stébla se zbaví kolínek, potom se podélně rozříznou ostřím nůžek. Stáčíme ji podobně jako stužku na dárky. Sláma se sama stočí do prstýnků. Ideální je takto připravit slámu hned v létě po sklizni.

Zlatá ječmenná a ovesná sláma se nám kroutila pod rukama do prstýnků a šikovné ruce stříhaly proužky, kosočtverce a trojúhelníčky. Pomocí špendlíku vznikaly hvězdičky, květy, srdíčka, klásky, cestičky a další obrazce. I letos mě děti překvapily novými vzory.

Hlavně nekýchat, nekašlat a nerozfoukat tvary v misce! A taky nechceme slyšet zvuk rozbitého vajíčka! I slzička ukápla, když se už skoro hotová kraslice skutálela z lavice.

Všichni pracovali se zaujetím a neuvěřitelnou trpělivostí. Přeji Vám vidět to nadšení a radost v očích, kterou žádná fotografie nedokáže zachytit. Všem se kraslice moc povedly.

Tuto techniku nás učí paní učitelka Dana Rybářová,
nositelka tradice výroby kraslic zdobených slámou na Blanensku.
Zapsáno v Moravském zemském muzeu v Brně.