Školní události - Za liškou Bystrouškou aneb Salmovka v Bílovicích

V pátek 19. 10. se žáci 9. ročníku sešli na zastávce ČD, aby společně se svými vyučujícími vyrazili na jednodenní výlet do Bílovic nad Svitavou. Počasí v Blansku bylo mlhavé, podzimní. Jen co jsme projeli tunely a uviděli Adamov, ukázala se modrá obloha, sluníčko a krásně zbarvené stráně okolních lesů.

V Bílovicích jsme se vydali na turistický okruh od busty S. K. Neumanna, básníka a autora Knihy lesů, vod a strání, k myslivně lišky Bystroušky a studánce Leoše Janáčka, autora opery Příhody lišky Bystroušky. Po chvíli jsme dorazili k Liduščinu památníku, místu, kde Rudolf Těsnohlídek se svými přáteli nalezli v roce 1919 opuštěnou malou holčičku. Tato událost zasáhla Těsnohlídka natolik, že se v roce 1924 rozhodl postavit v Brně na náměstí Svobody vánoční strom a uspořádat pod ním sbírku na pomoc všem opuštěným dětem. Po krátké zastávce jsme vyrazili k Resselově hájence. Poblíž památníku J. Ressela jsme si prohlédli studánku Stanislava Lolka, člověka, který inspiroval svými kresbami spisovatele R. Těsnohlídka k vytvoření díla o lišce Bystroušce. Posledním zastavením na našem putování byl památník R. Těsnohlídka ukrytý pod vysokými stromy v údolí, které končí poblíž železniční trati.

A to už jsme ukrajovali poslední kilometry našeho výletu. Podél Svitavy a místní chatové oblasti jsme se vraceli do Bílovic, abychom stihli vlak a vrátili zpět do Blanska.

Eva Kadrmasová, Tomáš Barták

FOTOgalerie