Školní události - Úklid MK

Salmovka pomáhala uklízet Moravský kras  27. 4. 2013

Za pošmourného počasí jsme se vydali na úklid Moravského krasu. Vyzbrojeni igelitovými pytli a pracovními rukavicemi jsme začali dělat pořádek na obvyklé trase, kterou chodí žáci ze Salmovky, u hotelu Broušek ve Sloupě. Tentokrát s námi šel i pan Pokorný z CHKO  a odpovídal na naše všetečné dotazy. Vydali jsme se Pustým žlebem směrem k Punkevním jeskyním a druhá skupina se odpojila horem kolem Městikádě a přes Koňský spád. Po cestě nás provázely stráně plné podléšek, sasanek, jeleních jazyků a petrklíčů. Odpadků bylo i tentokrát hodně. Třeba boty, sluneční brýle, deka, spousta PET lahví, mikroténových sáčků a dětských plen. Ale i tak nám zbyl čas na vyprávění, prolézání otvorů ve skalách, fotografování zajímavostí a chráněných rostlin. Vykouklo na nás i sluníčko. Využili jsme chvilky čekání a vyjeli lanovkou na Horní můstek Macochy. Pak jsme se za odměnu podívali do Punkevních jeskyní, kde nás provázel náš bývalý žák ze Salmovky Pavel Prokop. Pozorně jsme poslouchali jeho zajímavé a poutavé vyprávění, poznali krásné krápníky, tajuplná jezírka a pravou jeskynní tmu. Na denní světlo jsme vyšli na dně Macochy. Prohlédli jsme si obě jezírka a tok Punkvy v nich. Dokonce tam byl ještě sníh. Svezli se na lodičkách po podzemní říčce Punkvě a prohlédli si Masarykův dóm. Pak jsme všichni nasedli na vláček a odjeli na zasloužený oběd. Na Skalním mlýně nás u budovy CHKO Moravský kras čekali naši deváťáci s připravenými špekáčky. Na závěr jsme si koupili zmrzlinu a čekali na autobus směr Blansko. Byl to báječný den. Za krásného počasí jsme pomohli přírodě, mohli pozorovat a zkoumat její krásy, které máme jen kousíček od Blanska. Děkujeme správě CHKO Moravský kras a panu Štefkovi za výbornou organizaci.

Příští rok jdeme zas!

28 žáků a žákyň od 3. do 8. třídy pod vedením Dany Rybářové, Věry Suché