Školní události - Salmovka v Rakousku

Ve čtvrtek 11. 10. se žáci 5. - 7. ročníku ze ZŠ na Salmově ulici sešli se svými vyučujícími před školou, kde na ně čekal přistavený autobus, který se s nimi vydal na cestu do Rakouska. Cílem tentokrát nebylo oblíbené a zajímavé centrum hlavního města, ale Lobau, okrajová část Vídně, kde začíná národní park Donau-Auen. Toto chráněné území je dlouhé 50 km a táhne se po obou březích Dunaje až téměř k Bratislavě. Čím je toto území pro nás zajímavé? Jde o lokalitu, na které je zachován původní lužní les s množstvím zajímavých živočichů.

Tento kraj, nazývaný někdy Vídeňská džungle, nás přivítal příjemným podzimním počasím. Potom jsme se vydali s průvodci a tlumočnicemi na přírodovědnou vycházku. Pozorovali jsme létajícího ledňáčka a vážky, viděli jsme, jaké stopy v přírodě zanechávají divoce žijící zvířata, např. bobři a kanci. Po návratu z vycházky bylo pro nás připravené občerstvení a poté následovaly hry pod vedením našich rakouských průvodců, které byly inspirované životem v přírodě. Ve volných chvílích jsme se mohli proběhnout a vyřádit na průlezkách, které jsou vybudované v těsné blízkosti budovy, v níž jsou instalované panely s informacemi o přírodních podmínkách národního parku. Velkou výhodou je to, že texty na těchto panelech jsou nejen v němčině, ale i v češtině a slovenštině, takže jsme se všichni mohli bez obtíží seznámit se zajímavostmi parku a jeho zvířecími obyvateli.

Po ukončení společného programu a rozloučení jsme se pohodlně usadili v autobusu a vydali na cestu k domovu.

Kateřina Forejtníková, Tomáš Barták

FOTOgalerie