Školní události - Malý dárek a velké překvapení

Na naší škole běží již několikátý rok projekt s názvem Spolužáci – kamarádi. Žáci vyšších ročníků drží jakýsi patronát nad mladšími spolužáky. Navštěvují se o přestávkách, vyprávějí si, starší pomáhají menším (třeba jen s připravením učebnic
a sešitů na hodinu). Sem tam se navzájem obdarují malým dárečkem. Ať už je to bonbon nebo obrázek. Občas  proběhne nějaké společné setkání.

Tentokrát to ale mělo být opravdu veliké překvapení. Ti větší, žáci 6.A a 8.A, celý měsíc v hodinách českého jazyka chystali dárek pro mladší spolužáky, pro žáky přípravné třídy a pro žáky prvních tříd.  Malé děti, ani jejich paní učitelky nic netušily.

A co bylo tím velikých překvápkem?? Kniha. Ale ne ledajaká. Nic obyčejného. Vlastnoručně vyrobená kniha plná pohádek a pohádkových příběhů, plná obrázků, omalovánek a nejrůznějších úkolů. A vše o kaštáncích. O těch malých hnědých  kaštanech, v zelených pichlavých kabátcích, co na podzim padají ze stromů na zem a my je sbíráme.  Autory pohádek, ilustrací i úkolů byli samotní žáci. Stali se tak na chvíli spisovateli, sazeči v tiskárně, korektory, ilustrátory i grafiky.

Když ti „větší“ dorazili jednoho listopadového  rána do třídy k těm „menším“, s velikou taškou, bylo vidět ve tvářích malých dětí napětí a očekávání.  „Co je tím překvapením, co nám naší větší kamarádi nesou?“ Velcí nic neprozradili a nechali zvědavé děti hádat. A pak jeden „odvážlivec“ mohl zalovit rukama ve veliké tašce a dárek najít. Myslím, že fakt byli všichni dost překvapeni, doslova paf.  Potom jsme si jednu pohádku společně přečetli. Každý prvňáček  dostal jeden list z pohádkové knihy a mohl si se svým velkým kamarádem splnit první úkol.

My velcí, osmáci a šesťáci, jsme rádi, že se jim naše kniha líbí a že se nám opravdu podařilo malým dárkem všechny moc překvapit a udělat radost.

A vy ostatní,  zastavte se na chodbě u počítačové učebny. Zde najdete ukázky z našich knih. Ta jedna se jmenuje Kaštánkova kniha úkolů a pohádek, ta druhá Pohádky z Kaštanovy hromádky.

Vlasta Plchová

FOTOgalerie