Školní události - Salmovka v Anglii

28. 4. – 3. 5. 2013

Stejně jako v minulých letech měli žáci 5. – 9. tříd možnost jet do Anglie. Cílem naší cesty bylo poznání především Londýna, ale i jiných krásných míst v Anglii a samozřejmě také vyzkoušení si našich jazykových schopností. Cestovali jsme společně se školami z Lipůvky a Jedovnic.

Do Londýna jsme dorazili 2. den (po 19h jízdy) a prohlídku jsme zahájili čtvrtí Westminster. Užasli jsem nad krásným výhledem na město z London Eye, následoval Houses of Parliament, Westminster Bridge, Big Ben, vládní čtvrť Whitehall a slavné Trafalgar Square. Viděli jsme Buckinghamský palác a Westminster Abbey – nejslavnější gotickou stavbu Londýna. Program byl opravdu nabitý, stále jsme měli co obdivovat. Večer jsme se jeli ubytovat do rodin.

V úterý – 3. den našeho zájezdu jsme navštívili Stonehenge, Salisbury s úchvatnou katedrálou s kaplí sv. Trojice a nejvyšší věží v celé Británii. Ve městě Winchster jsme viděli slavnou katedrálu a kulatý stůl krále Artuše v Great Hall.

Ve středu – 4. den jsme jeli podle plánu do největšího leteckého muzea v Evropě v Duxfordu. Muzeum bylo interaktivní a tak vzbudilo velký zájem našich dětí. Zkoušeli, testovali mnohé z toho, co bylo nabízeno. Vše se stihnout nedalo, expozice byla opravdu rozsáhlá a my jsme měli v plánu jet do univerzitního města Cambridge. Vyjímečné město! Nemá v zemi obdoby! Jen samotná procházka nestačí, rozhodně využíváme možnost svezení na lodičkách po řece Cam a obdivujeme Trinity College a většinu kolejí.

Ve čtvrtek – 5. den jsme se chystali navštívit stadion fotbalového klubu Chelsie. Čekalo nás ale zklamání. Ten den se hrál zápas a tak jsme se museli zastavit před bránami tohoto „svatostánku“. Alespoň jsme tak trochu zažili předzápasovou atmosféru s fanoušky, kteří se už ke stadionu sjížděli. Pak jsme projeli londýnským metrem k Toweru. Lákaly nás především korunovační klenoty Anglie. Čekala nás i plavba po Temži do Greenwich, královská observatoř a nultý poledník. A taky cesta domů! Zatímco do Anglie jsme jeli přes kanál La Manche trajektem, zpět jsme uháněli Eurotunelem.

Pátek – 6. den jedeme domů. Jsme veselí, protože zájezd se nám moc líbil. Jsme rádi, že se vše vydařilo i počasí nám přálo. Máme plno zážitků, nové kamarády, se kterými si užíváme. A taky jsme se pustili do skládání básně!

V neděli jsme vyjeli,
trochu jsme se styděli.
Tři školy se setkaly,
aby Londýn poznaly.
Byli jsme tu kluci, holky
a naše tři učitelky.
Měli jsme i průvodce,
jmenoval se Kamil.
A o párcích se velice,
neustále bavil.
Vezli nás dva řidiči,
byli celkem v pohodě,
párky nám k večeři ohřáli ve vodě.
Výlet dlouhý a krásný byl,
nikdo z nás ani nezlobil.
Do velkého Londýna,
jezdí každá blondýna.
Taky parta ze Salmovky,
Jedovnic a Lipůvky.
Viděli jsme Londýn,
pak jeli do rodin.
Nezameškali jsme jediný den.
nejhezčí byl Big Ben.
V Cambridgi na loďce,
povozil nás pěkný anglický průvodce.
Bezva jsme se projeli
King´s College krásně viděli.
Vzpomínat na to budeme stále,
Stonehange, Winchester a tak dále.
Cítili jsme vůni čaje
a sluníčko hezky hřeje.
Však holubi se naštvali,
bobky na nás poslali,
do vlasů se ….,
to jsme se nasmáli!
V Anglii jsme si to užili,
doma už budeme za chvíli.
V autobuse se mačkáme
a přitom si povídáme.
Jedeme, jedeme, pořád dále,
televize nám k tomu hraje.
Domů se těšíme,
brečet ale nesmíme.
Cesta je dlouhá, jde na mě hlad,
chtěl bych si na něčem dobrém pochutnat!
Už vím! Dal bych si kýtu,
ve Vysokým Mýtu!
Nestavíme, jedeme dál!
Cesta je dlouhá, co bych Vám lhal!
V autobuse Redoku,
jedeme snad půl roku.
Dárky, které rodičům vezeme,
se stanou vzpomínkami nebo snad ne?
Těď nás zase čeká škola,
Nejraděj bych byla doma!
V Anglii to byla paráda,