Školní události - Dáte si jablečný závin nebo Apfelstrudel?

V pondělí bylo ve školní cvičné kuchyňce rušno.

Žáci třídy 6.A v rámci hodiny českého jazyka   připravovali jablečný závin. Ptáte se, co má společného čeština se štrúdlem? Tak na vysvětlenou – v hodinách slohového vyučování se šesťáci seznámili s pravidly PRACOVNÍHO POSTUPU, společně tvořili recepty právě na jablkový závin. Tak proč nevyzkoušet recept v praxi a moučník si neupéct? A že se snažili…Někteří sice měli trochu problém s oloupáním jablek, jiní s rozklepnutím vajíčka a těsto rozvalovali většinou všichni poprvé. Ale povedlo se. Všem chutnalo.

Vůně skořice a dušených jablíček se však linula školou téhož dne ještě jednou. To žáci 9.A a 9.B v rámci hodiny německého jazyka připravovali Apfelstrudel. A co že má společného němčina se štrúdlem? Deváťáci právě  probírali  v hodinách němčiny jídlo – ESSEN. Seznamovali se s názvy jednotlivých potravin, ovoce a zeleniny, s pokrmy, „jako“ nakupovali a vařili. Proč pekli zrovna štrúdl? Inu - Apfelstrudel je typický rakouský moučník. Deváťáci si museli přeložit recept z rakouské kuchařky, sestavit seznam ingrediencí (samozřejmě v němčině), no a pak si závin upekli. Bylo poznat, že v kuchyňce se pohybovali samí  „zdatní kuchaři“,  práce jim šla od ruky. A Strudel – štrúdl?  Ten chutnal výtečně!

Mgr. Vlasta Plchová

FOTOgalerie