Školní události - Jezírko

Dne 20. 10. jela naše třída a třída 6. A do Soběšic u Brna na výukový program‚ který se jmenoval Společenstvo průsvitných křídel.

Program byl rozdělen na dvě části, a to sice: o mravencích a o včelách. Naše třída začínala s programem o mravencích a třída 6. A byla na druhé části. Potom jsme se vystřídali. Dověděli jsme se hodně zajímavého o životě mravenců v mraveništi‚ o jejich pracovitosti‚ o jejich

potravě a další informace. Podobně jsme vyslechli i zajímavosti o životě včel‚ o tom jak přezimují a čím jsou nám užitečné.

Po přednáškách jsme šli do lesa a hráli jsme hry. Den se nám vydařil‚ byli jsem spokojen.

Marek Moučka, 6. B

Ve čtvrtek 20. 10. 2011 byly třídy 6. A a 6. B na Lipce jezírku poblíž Soběšic u Brna. Byl pro ně připraven zajímavý program o hmyzu (o včelách a mravencích). V 8 hod. ráno se třídy sešly u školy, kde na ně čekal autobus. Obě třídy nasedly do autobusu a těšily se na den v Lipce na Jezírku. O půl deváté už s radostí třídy vystoupily z autobusu a utíkaly do budovy, kde na ně čekali vedoucí (Roman a Katka).

Na začátku se obě třídy podívaly na zajímavý dokument. A poté se rozdělily podle tříd na dvě skupinky. První skupinka šla do dílny a pozorovala mikroskopem včely, vosy a sršně. Dále měli žáci možnost ochutnat různé druhy medů a včelí pyl ve tvaru kuliček. Druhá skupina musela vyplnit do pracovního listu informace, které zjistila z mravenčího bludiště.

Obě dvě třídy šly pak do lesa, kde si zahrály různé hry. Pak se bohužel musely sbalit a jet zpátky domů. Všem se tenhle program moc líbil a těší se na další návštěvu na Jezírku.

Lucie Hrazdírová, 6. B

Dne 20. 10. 2011 jeli žáci 6. ročníku na návštěvu ekologického centra Lipka na stanoviště Jezírko. Toto stanoviště leží v Soběšicích u Brna.  Na tomto místě učí pracovníci Lipky děti, jaké krásy skrývá příroda kolem nás.

Odjezd od školy byl v 8 hodin. Přijel pro nás autobus, který nás během 20 minut i s učiteli dopravil na Lipku. Tam nás přivítali vedoucí Roman a Katka. Spolu s nimi jsme se přesunuli do budovy a tam jsme shlédli krátký dokument o hmyzu. Po zhlédnutí dokumentu jsme se rozdělili na 2 skupinky. 6. A přidělili vedoucí Katku a nám 6. B vedoucího Romana. Spolu s ním jsme se pak přesunuli do místnosti, kde bylo veliké mraveniště pro děti. Uvnitř mraveniště byla malá okénka, v kterých byli mravenci z umělé hmoty při různých druzích práce. Také jsme dostali pracovní listy, do kterých jsme doplňovali informace o mravencích, které jsme našli uvnitř mraveniště. Pak jsme si vytáhli svačinu z domu a najedli jsme se.

Poté jsme se přesunuli do místnosti, ve které byly informace o včelách, vosách a sršních. Tam jsme ochutnali kuličky pylu a dva druhy medu. Opět jsme doplňovali do pracovních listů. Také jsme měli možnost sledovat pod mikroskopem hmyz.

Pak nás vedoucí Roman vzal do lesa, který roste hned za budovou, a roztáhl na zem lano do tvaru kruhu. Řekl, že to je teď naše mraveniště a vybral 2 děti jako mravence otrokáře. Ostatní museli jako mravenci nosit do kruhu klacky a mravenci otrokáři vždy, když někdo šel ven z kruhu pro klacky, tak ho museli chytit a on pak stavěl mraveniště vedle kruhu pro otrokáře. Když vypršel čas, tak měli otrokáři větší mraveniště, a tak vyhráli. Potom jsme klacky dali z cesty pryč a šli jsme dál. Po cestě jsme hráli hry bouřka a povodeň. Hraje se to tak, že když je bouřka, tak se musíme někam schovat, a když je povodeň, tak se nesmíme dotýkat země. To znamená, že si musíme stoupnout třeba na pařez nebo vylézt třeba na strom. Pomalu jsme se vraceli zpět k autobusu, který tam na nás již čekal. Rozloučili jsme se a odjeli autobusem zpět ke škole, kde na nás již čekal výborný oběd. Všem se nám na Lipce líbilo.

Lucie Zábojová, 6. B

FOTOgalerie