Školní události - Jak se dělá rozhlas

Pro Klub nadaných dětí, který na naší škole funguje od října letošního roku, hledáme zajímavé náměty na exkurze, které jsou součástí jeho činnosti. Jedním z prvních byla návštěva v brněnském studiu Českého rozhlasu.

ČRo Brno sídlí v pěkné funkcionalistické budově bývalé banky Union na Beethowenově ulici v Brně.

Než jsme se vydali prohlédnout budovu rozhlasu, pověděla nám něco o jeho historii v Brně paní Ševčíková, která je tam zaměstnaná od r. 1969.

Potom už nás paní Podlucká provedla všemi zákoutími brněnského studia a dětem vysvětlovala, jak se vyrábí programy, připravují zprávy, jak probíhá živé vysílání. Děti tak měly možnost sledovat natáčení pořadu Toulky českou minulostí, živě při práci sledovat redaktory při přípravě reportáží v newsroomu, hlasatele zpráv Zdeňka Truhláře, kterého si předtím ve škole poslechly v rádiu. Studio zvané plenér bylo novinkou pro nás všechny. Jeho zvláštní obložení ve tvaru velikých ostnů tlumí veškerou ozvěnu.

Nečekaně se nám také naskytla možnost osobního setkání s moderátorkou Marcelou Vandrovou, která nezapřela své moderátorské schopnosti a okamžitě s dětmi zavedla  příjemný rozhovor. Děti se také vyfotografovaly s hostem jejího pořadu europoslankyní ing. Zuzanou Brzobohatou. Zvuková technička Jitka Svobodová udělala dětem radost tím, že si některé z nich mohly vyzkoušet nahrávání svých hlasů.

Na závěr jsme se podívali do archívu rozhlasu – fonotéky. Děti většinou poprvé viděly magnetofonové pásy. I když nám zvuková technička předvedla i pracoviště, kde tyto nahrávky digitalizují, na staré magnetofonové pásy nedá dopustit.

Pak už se s námi paní Podlucká rozloučila a na památku dostaly děti pohlednice a nálepky.

Návštěva rozhlasu byla zajímavá nejen pro děti, ale i pro rodiče, kteří se k nám 11. 11. 2011 připojili.

Eva Kadrmasová

FOTOgalerie