Školní události - Život ve 3. A

Galerie - 3.A tvoří s malíři skupiny Punkwa

Skupina sedmi mladých malířů z okruhu ak. mal. Martina Mainera založená roku 2005. Členy jsou: Michal Čechura, Lukáš Hladík, Vladimír Hruška, Lukáš Karbus, Jan Karpíšek, Pavel Pangrác a Samuel Paučo.

V pátek 9. 1. jsme se vydali za malíři do galerie. Tvořili tam společné obrazy. Měli jsme možnost pobýt s nimi 2 hodiny, koukat jim „ pod ruce“ a také sami přispět k výstavě, která tam probíhá do konce února. Velice nás zaujaly některé techniky – hlinka z Rudice, olejové barvy a dokonce použití sprejů. Také obrazy byly netradiční – třeba letadla, pomalování ocasní plochy Migu 21, lekníny a také věšák s kabáty přímo na stěně. Museli jsme si sáhnout, jak to působilo plasticky. Tak jsme se nechali inspirovat a pustili se alespoň křídami a pastelkami do našeho ztvárnění obrazů. Malíři nás také poprosili o pomoc při vytvoření kamufláže na ocasu letadla. Byl to pro nás opravdu nevšední zážitek. V pátek 20. 2. se půjdeme na konečnou výstavu podívat.

FOTOgalerieby DR

Putování s kapkou vody – projekt 3.A

Chceme se s Vámi podělit o zážitky z velmi povedené akce, která se nám velmi líbila. Po úvodní básničce a písničkách o vodě jsme se pustili do putování. Měli jsme si vybrat jedno stanoviště a tam se stát kapičkou vody. Podle lístku jsme si vybrali, kam se dostat dále a postoupili jsme na další stanoviště. Shromažďovali jsme indicie a proplavali jsme 7 stanovišť. Zažili jsme  tak Koloběh vody v přírodě na vlastní kůži. Potom jsme naše putování sepsali do poutavých příběhů. V další části jsme prozkoumali mapy naší republiky a hlavně toky řek. Na slepé mapce jsme museli zakreslit naše řeky a přehrady.

Názvy rybníků jsme seřadili podle abecedy a řeky podle délky od nejkratší po nejdelší. Už se těšíme na vlastivědu ve 4. třídě.

Ve skupinkách jsme se pak ponořili do encyklopedií a vyhledali odpovědi na záludné otázky např.

K čemu lidé využívají vodu?

Která zvířata jsou indikátory čisté vody?

Kde u nás máme léčivé prameny a proč se jim tak říká?

Proč se některým živočichům říká obojživelníci?

Také jsme vyluštili skrývačky, přesmyčky a tajenky. Na závěr jsme si každý složili Vodní básničku a vytvořili prostorou plastiku na téma Využití vody ke sportu.

Den nám utekl jako voda a moc se nám to líbilo. Těšíme se na další setkání s přírodou.

Nabízíme vám k přečtení naše výtvory:

Putování s kapkou vody 3.A

Jsem kapka vody a spadla jsem na hory. Dostala jsem se do lesa. Vsákla jsem se do země a do kořenů stromů. Dostala jsem se do rostliny. Rostlina mě přemístila do svého chutného plodu, který snědli živočichové. Takže jsem se dostala do živočicha. Prošla jsem jeho tělem a vsákla jsem se do půdy. Dostala jsem se do podzemní vody. Stala jsem se součástí podzemního proudu, který stekl do moře a do oceánu. Dostala jsem se na hladinu oceánu a vypařila jsem se do vzduchu, takže jsem se dostala do mraku. Jako déšť jsem dopadla na hladinu řeky.

Kristýna  Zvěřinová

Stekl jsem dolů do údolí a do řeky, která zde teče. Stále jsem proudil korytem řeky, až jsem vytekl do moře a byl jsem v oceánu. Mořská řasa mě přijala do své stélky, využila, a vypustila do vzduchu.  Vypařil jsem se do mraku. Padal jsem jako sníh a byl jsem v lese. Vsákl jsem se do země, kořeny stromu mě vypily a byl jsem v rostlině. Tu snědl živočich a byl jsem v něm. Poté co mě snědl živočich, prošel  jsem jeho vylučovací soustavou, vsákl jsem se do půdy a byl jsem v podzemní vodě.

David Prokop

Barbora Zukalová

Vodní básnička

Vodička

studená a mokrá,

Teče, šplouchá a kape.

Vodička teče a je studená.

Kéž by nebyla tak studená!

Martina Dostálová

Moře