Školní události - Výlet třeťáků do podzemí

28. 5. 2009

Měli jsme jedinečnou příležitost prozkoumat méně známou část Moravského krasu – okolí Holštejna. O pomoc při organizaci výletu jsme požádali pana RNDr. Hynka Skořepu z CHKO Moravský kras. Prochodili jsme s ním zříceninu hradu Holštejna, pak jsme se vydali k Wanklovu závrtu a objevili vchod do jeskyně Piková dáma. Rasovna nás přivítala krásně ozářená sluníčkem. Zaposlouchali jsme se do vyprávění o propadání a Bílé vodě, ale bohužel jsme nenašli ani kaluž, natož potok. Bylo velmi sucho a nikde ani kapka vody. Dnes je tam vody určitě dost. Naše další cesta vedla k Hladomorně. Prozkoumali jsme ji s baterkami a na louce jsme se nasvačili, protože nám pořádně vyhládlo.

Čekala nás nejzajímavější část výletu – návštěva Holštejnské jeskyně,  veřejnosti nepřístupné. Po klikaté cestě vykopanou chodbou a místy stojatou vodou, jsme došli do krásné jeskynní prostory, kde se nám před očima objevily stovky krápníčků, každý s křišťálovou kapičkou vody na konci. Ve světle baterek zářily jako drahokamy. Ani jsme nedýchali, jaká to byla nádhera, Zažili jsme na vlastní kůži pocit, jaký mají jeskyňáři při objevování nových prostor. Zablácení, ale šťastní jsme vyšli na denní světlo.

U Vaňousových skal jsme objevili puklinu ve skále a v ní spícího vrápence. Procházkou jsme pak vystoupali až ke studánce na Troubkách na plošině u Šošůvky, odkud byl vystavěn dříve vodovod k zásobování hradu Holštejna pitnou vodou. Ukázali jsme si také kudy vede pod námi v podzemí Amatérská jeskyně. Při nádherné viditelnosti jsme se rozhlíželi po okolí a zjistili, že i kousek od Blanska a naší školy je krásný kout naší vlasti a spousta přírodních pozoruhodností.

Domů jsme odjížděli šťastní, že jsme se sem podívali. Byl to báječný výlet.

FOTOgalerie