Školní události - Osmáci mezi léčivkami

v Rozmarýnku

V pátek 12. 6. 2009 jsme se vydali do Střediska ekologické výchovy Rozmarýnek v Brně. Výukový pořad v permakulturní zahradě byl zaměřen na léčivé rostliny kolem nás a jejich využití. V praktické části si vyzkoušeli, jak chutná obalený a osmažený list meduňky nebo máty. Vytvořili rohlíčky z listového těsta naplněné „špenátovou“ směsí z bršlice a mladých kopřiv. Recept je ve škole k dispozici zájemcům. Co si upekli a uvařili, si také sami snědli. Chválíme, že se dokázali pěkně postavit ke krájení, vaření a přípravě jídla a tato aktivita byla určitě nejvíc zajímavá. Udělali si i vonné soli do koupele a bylinné kořenící směsi na vaření. Kvízové činnosti byly zaměřeny na poznávání bylin podle vůně, členění podle sbírané části a také odkud, z které části světa, jednotlivé potraviny pocházejí. Zajímavá otázka, která vyvstala, byla: „A co vlastně naši předkové jedli, když neznali ještě brambory?“

Po celou dobu měli návštěvníci možnost se pohybovat po permakulturní zahradě. Ta je založena na propojení a pozorování přírody a její tvůrci se snaží vytvářet udržitelné společenství rostlin a zvířat, která se vzájemně doplňují a obohacují. (viz obrázky).

Druhá část exkurze byla v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty v Brně. Obdivovali jsme tropické rostliny – zvláště Viktorii královskou, kakaovník, vanilku a také velké množství kvetoucích kaktusů a kapradin. Příchod k autobusu byl smáčen proudy deště z nenadálé bouřky. To ale nevadilo, akce se moc vydařila.

FOTOgalerie