Školní události - Hurá, máme prázdniny!

MDD v prvních třídách

Nedávno stáli prvňáčci poprvé před školou a nevěděli, co od ní čekat. Za pár dnů dostanou vysvědčení a rozběhnou se na zasloužené prázdniny.

10. června prošli důležitou zkušeností. Byli slavnostně pasováni na čtenáře. A to ne jen tak někde a ne jen tak někým. Celá událost se odehrála v Městské knihovně Blansko. Zde žáky přivítal pan Svoboda. Paní Křivánková, vedoucí dětského oddělení, představila pana místostarostu „rytíře“ Ing. Toufara a „princeznu“ Abecedu,
Bc. Gargošovou.

Všichni přítomní, včetně zástupce vedení města Blanska, pana Alexy a vedení Základní a Mateřské školy Blansko, Salmova 17, si vyslechli, jak se děti naučily číst. Po přečtení pár vět ze Slabikáře, a samozřejmě také po několika básničkách,  proběhlo samotné pasování do řad čtenářů. Děti dostaly knihu, která je určena právě začínajícím čtenářům. Napsala ji Ivona Březinová, ilustrovala Vlasta Beránková. Knihu získaly děti zdarma díky projektu MŠMT. Jde o projekt Podporujeme čtenářskou gramotnost (Modul Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka). Na závěr dětem princezna Abeceda přečetla pěknou pohádku. Výstava strašidel spisovatelky a ilustrátorky Vítězslavy  Klimkové v prostorách knihovny se pěkně hodila do pohádkového dne. Přihlížející rodiče byli bezesporu na své malé čtenáře pyšni.

Ve škole se odehrál slavností přípitek dětským šampaňským. A aby věděla celá škola, že už jsou děti čtenáři, podepsali se žáci prvních tříd na velký plakát, který si můžete prohlédnout na chodbě školy.

Děkujeme paní Křivánkové a všem jejím spolupracovníkům za krásnou akci.

Hned druhý den po slavnostním pasování se přišli na prvňáčky podívat kamarádi osmáci. Děti z prvních tříd starším spolužákům znovu předvedly svoje čtenářské dovednosti, zarecitovaly a pochlubily se knihou, kterou v knihovně dostaly. A aby se necítili osmáci zahanbeni, také četli, a to svoje vlastní  autorské pohádky, které pro ně vytvořili v hodinách českého jazyka pod vedením paní učitelky Šauerové.

V závěru návštěvy si osmáci s prvňáky popovídali, co je čeká o prázdninách, a pak se zase vydali zpět za svými povinnostmi.

Hurá, máme prázdniny a když bude pršet, můžeme si číst!!!!!

Mgr. Irena Szabová, Mgr. Renata Němcová,
učitelky prvního ročníku