Školní události - Osmáci na Rychtě v Krásensku

Ve dnech 9. 3. – 13. 3. 2009 jsme absolvovali kurz Týden pro trvale udržitelný život na krásenské Rychtě. Vše začalo nevlídným deštivým ránem, a to jsme ještě netušili, že nás v cíli čeká hustá chumelenice. Ale my jsme se přes rozmary počasí hned dali do práce. Vyrazili jsme prozkoumat ves a její okolí. Odpolední program byl velice zajímavý, jmenoval se výstižně Ekologie do kapsy. Měli jsme možnost setkat se mnohými živočichy přímo osobně, protože jich zde byla plná akvária a terária. Velcí pavouci úspěšně děsili naše děvčata, naopak velké oblibě se těšila užovka Božka, která šla z ruky do ruky.

V úterý nám na cestě Rudickým propadáním také místy chumelilo, ale bláto nebláto, náladu jsme měli skvělou. Někteří odvážlivci se stali na chvíli speleology a protáhli se úzkým jeskynním komínem. Teplo a pohodu jsme nasáli na návštěvě v rudickém Větřáku, kde nás humornými historkami bavil děda Eda.

Další den jsme vyslechli odborné přednášky, po nich pracovali ve skupinách a navrhovali svoje ekodomy. Práce nás tak bavila, že jsme pracovali dobrovolně ještě dlouho po večeři. Vždyť druhý den jsme naše projekty představovali na „konferenci“. Velkým zážitkem pro nás také bylo, když jsme si pekli vlastní domácí chléb. Ani se nám nechtělo věřit, že taková dobrota vzešla z našich rukou. A vidět naše kluky se zamoučenou tváří a v zástěře, to nebylo taky k zahození. Poslední den jsme se zúčastnili fiktivního jednání zastupitelstva, na kterém se vedla bouřlivá diskuse o vybudování obchvatu chráněnou krajinnou oblastí. I když v jednacím sále to jiskřilo protichůdnými názory, přece se podařilo jednomu zastupiteli tvrdě usnout. Prostě politika se vším všudy. Ale v tom kolotoči zajímavé práce se našlo dost času na zábavu. Měli jsme s sebou dokonce tři kytary, a tak jsme vždy večer pěli. Pan učitel Barták by z nás měl určitě velkou radost a od místních nás dělily tlusté stěny.

A ta strava! Jako u babičky o prázdninách. Honza Mrázek si pochvaloval, že si tak dlouho nepochutnal.

Večer jsme si vždy v komunitním kruhu zhodnotili uplynulý den. Paní učitelky Šauerová a Hřebíčková nešetřily chválou na naši adresu, i když jsme neusínali zrovna po Večerníčku. Mimochodem na televizi si nikdo z nás vůbec nevzpomněl.

Bylo nám v Krásensku společně moc dobře. Hodně zajímavé práce, hodně legrace a dobrá parta. Domů se nám vůbec nechtělo. Kéž by se nám podařilo vrátit se na Rychtu do Krásenska i v příštím roce! Ten vzduch tam dělá zázraky.

FOTOgalerie