školní události - hanácké kraslice

Hanácké kraslice dětí z 1.A, 1.B a děvčat z kroužku Šikovné ruce pod vedením paní učitelky Mgr. Dany Rybářové

Heslo dne : ,, Nechceme slyšet zvuk padající kraslice!!!“

Jako už tradičně každý rok jsme se i letos věnovali vytváření kraslic polepovaných slámou. Je to stará a velmi pracná lidová technika. Přírodní materiály máme rádi, tak proč to nezkusit! Letos jsme se do toho pustili v rámci Projektu Jaro s dětmi z 1. A a z 1. B. a s děvčaty z 1. a 2. třídy v Šikovných ručičkách. Děti si vyzkoušely na své kůži, co je to trpělivost, jak je vajíčko křehké a co to dá práce. Taky ukápla slzička, když se už skoro hotové vajíčko skutálelo z lavice. Proč je tak kulaté!!! Naše kraslice byly SUPER. Děti pracovaly se zaujetím, a že se nám to moc povedlo, posuďte sami na fotografiích

Mým snem a cílem je zanechat v dětech aspoň malou stopu a doufat, že se k tvoření kraslic někdy v budoucnu zase dostanou a vrátí. Chtěla bych, aby se děti seznámily s ručními pracemi a krásnými tradicemi našeho národa, a že si budou více vážit pracné a trpělivé ruční práce.

A teď trochu teorie: Ke zdobení kraslic se používá sláma z ječmene a ovsa. Stébla se zbaví kolínek, potom se podélně rozříznou ostřím nůžek, a zbaví se vnitřní dřeně. Sláma se sama stočí do prstýnků. Z proužků stříháme různé tvary – proužky, kosočtverce, trojúhelníky. Z uvedených základních tvarů se skládají různé geometrické obrazce a ornamenty. Lepíme pomocí špendlíku disperzním lepidlem např. Herkules. Každá malířka vytváří a používá vlastní motivy. Vychází z místní tradice a vlastní nápaditosti. Na oblé ploše slepičího vajíčka vytváří vzory volnou rukou bez rozměřování a rozkreslování, na pštrosím vajíčku se to ale bez míry neobejde.

Vytváření Hanáckých kraslic má na naší škole svou tradici. Předkládáme Vám naše největší úspěchy:

1. Soutěž KSMB O nejkrásnější velikonoční kraslici – rok 1998 – 1. místo
                                                                                – rok 1999 - zvláštní ocenění

2. Celostátní soutěž O nejkrásnější kraslici dětí a mládeže roku 2000 ČR – práce 6 dětí z 1. a 5. třídy byly vystaveny v Praze v Kapli sv. Kříže, v Libotenicích a v Kraslicích.

Kraslice Nikol Alexové, Jiřího Rybáře a Michaely Sobolové se staly součástí stálé výstavy Asociace malířek a malířů kraslic v Libotenicích. Tato soutěž ukázala, jaká vysoká úroveň a krása pochází z dětských rukou, že máme překvapivě nadané děti, které si mimo pracovitosti a smyslu pro krásu ponesou do života i trpělivost a skromnost.

3. Soutěž O nejkrásnější kraslici vypsaná při příležitosti otevření rozhledny Podvrší - rok 2003 1. místo – 7 dětí z 2.A a 1.B

Mgr.Dana Rybářová