školní události - angličtina živě

Hodně roků uplynulo od doby, kdy jsme začali s její výukou. Na školách se pomalu vytrácí ostatní světové jazyky, ale angličtina má stále zelenou. Mnozí z nás se přesvědčili, že není vůbec snadné se jazyk naučit. Pokud chceme plynule komunikovat, pak je ideální mít po ruce anglicky mluvící kamarády. Naši školu každoročně navštěvují rodilí mluvčí ze Spojených států. Tentokrát k nám přijeli až z Alabamy a strávili s námi celý den. A když vám do vyučovací hodiny přijde šest Američanů, pak musíte zapnout všechny závity, protože pokud se chcete něco dozvědět, musíte se hodně ptát, všemu rozumět a bezesporu se podělit o svoje zkušenosti. Tentokrát jsme se dověděli o životě našich přátel v jejich rodné zemi, rodině a škole. Nechyběly otázky o sportech, filmech, hudbě atd. Jejich země je podobná té naší, podnebí je o něco teplejší jen s menšími teplotními rozdíly. Děti mají o měsíc delší prázdniny, výuka však v průběhu jednoho týdne zahrnuje 35 vyučovacích hodin. /7 hodin denně/.Děti se učí povinně angličtinu, matematiku, přírodovědu, historii USA a pak si volí tři předměty. Pokud se chtějí učit jazyky, pak upřednostňují španělštinu a francouzštinu. Po vyučování mají sport podle vlastního výběru. Uniformu nenosí, potrpí si na sportovní dresy a nejraději hrají baseball a americký fotbal. Nezapomněli jsme probrat americko-český jídelníček a pochlubit se, jakou máme kuchyni u nás ve škole. Každý měl prostor pro soukromé otázky a navázání kontaktů. Teď když máme internet, můžeme pokračovat dál v komunikaci. A až jednou vyrosteme, možná se rozhodneme vycestovat. Když jsme se na závěr loučili, najednou jsme si byli bližší a přitom jsme byli před nedávnem tak vzdálení. Naše životy byly kdysi hodně rozdílné a nyní nás spojují společné zájmy, radosti a na druhé straně dokážeme pohovořit o společných starostech. Nemusíme nic předstírat, protože respekt a tolerance jsou naší předností. Uvědomili jsme si, že studium jazyka má smysl. Záleží jen na nás a na naší píli, abychom se příště dobře cítili, když se opět setkáme.