školní události - druháci na exkurzi v blanenském kostele

Kostel sv. Martina Barokní stavba z let 1672 — 1691. Původně zde stál románský (později gotický) kostel, založený v 1. pol. 12. století olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem.Starobylý zvon ve věži kostela je jedním z nejstarších na Moravě. V blízkosti kostela je instalována pamětní deska Karoliny Meineke. V letech 1707 – 1708 byl kostel renovován, pořízena nová věž, oratorium a kůr. Obnoven a rozšířen v r. 1889.

Očima žáků:

Monička Malachová, 2. B
KOSTEL SVATÉHO MARTINA
V pátek jsme byli v kostele svatého Martina. Tam byli dva velcí kluci a ti se jmenovali Martin a Toník a ti s námi hráli tyhle hry: procvičování paměti a takovou hru, tam jsme hledali číslice v trávě. A byl tam pan farář a ten požádal paní učitelky, aby s dětmi udělali jednu hru a ta se hrála takhle: běželi jsme ke dveřím kostela a na těch dveřích byl papír a na tom papíru byl článek a na tom článku bylo něco o kostelních zvonech a ta hra se hrála tak, že jsme k těm kostelním dveřím přiběhli, přečetli a zapamatovali jsme si kousek článku a pak to jeden z nás napsal na papír. Ale ze všeho nejdřív pan farář řekl, že si máme utvořit skupinky a v těch skupinkách vybrat jednoho vedoucího. A taky každá skupinka dostala jednu barvu a ta naše skupinka měla žlutou. Když jsme vytvořili skupinky, prohlédli jsme se v nich navzájem, abychom si zapamatovali, s kým jsme ve skupince. A vždycky jedna skupinka šla na věž kostela svatého Martina a ty zbývající skupinky hrály hry s Toníkem a s Martinem. Cesta na věž kostela nebyla moc jednoduchá, takže se nám nahoru šlo docela těžko. Potom jsme vyšli na věž a uviděli jsme zvony a dva zvony měly jméno, ten největší se jmenoval Martin a střední Marie. A ten třetí zvon byl tak starý, že neměl jméno a na ten zvon nám pan farář zazvonil a ještě nám o zvonech povídal. Když jsme se všichni vystřídali, poděkovali jsme za malé dárky a šli do školy na oběd.