fotogalerie - kraslice

Hanácké kraslice na ZŠ Salmova
pod vedením paní učitelky Mgr. Dany Rybářové

Jako už tradičně každý rok jsme se i letos věnovali v kroužku Šikovné ruce vytváření kraslic polepovaných slámou. Je to stará a velmi pracná lidová technika. Přírodní materiály máme rádi, tak proč to nezkusit.
Letos jsme se do toho pustili s děvčaty od 1. do 3. třídy a že se nám to moc povedlo, posuďte sami na fotografiích. Mým snem a cílem je zanechat v děvčatech aspoň malou stopu a doufat, že se k tvoření kraslic někdy v budoucnu zase dostanou a vrátí.
Každý rok tvoříme i s naší třídou 3.A v rámci PČ a VV. Moji třeťáci už jsou vypracovaní k pečlivosti a trpělivosti a jejich práce máte taky na fotkách. Tak se pokochejte.

Vytváření Hanáckých kraslic má na naší škole svou tradici.
Předkládáme Vám naše největší úspěchy:

Soutěž KSMB O nejkrásnější velikonoční kraslici
- rok 1998 - 1. místo
- rok 1999 - zvláštní ocenění
-
Celostátní soutěž O nejkrásnější kraslici dětí a mládeže roku 2000 ČR - práce 6 dětí z 1. a 5. třídy byly vystaveny v Praze v Kapli sv. Kříže, v Libotenicích a v Kraslicích.
Kraslice Nikol Alexové, Jiřího Rybáře a Michaely Sobolové se staly součástí stálé výstavy Asociace malířek a malířů kraslic v Libotenicích.
Tato soutěž ukázala , že tak vysoká úroveň a krása pochází z dětských rukou, že máme překvapivě nadané děti, které si mimo pracovitosti a smyslu pro krásu ponesou do života i trpělivost a skromnost.

Soutěž O nejkrásnější kraslici vypsaná při příležitosti otevření rozhledny Podvrší - rok 2003
1. místo - 7 dětí z 2.A a 1.B

A teď trochu teorie:
Ke zdobení kraslic se používá sláma z ječmene a ovsa. Stébla se zbaví kolínek, potom se podélně rozříznou ostřím nůžek, a zbaví se vnitřní dřeně. Sláma se sama stočí do prstýnků. Z proužků stříháme různé tvary - proužky, kosočtverce, trojúhelníky. Z uvedených základních tvarů se skládají různé geometrické obrazce a ornamenty. Lepíme pomocí špendlíku disperzním lepidlem např. Herkules. Každá malířka vytváří a používá vlastní motivy. Vychází z místní tradice a vlastní nápaditosti. Na oblé ploše vajíčka vytváří vzory volnou rukou bez rozměřování a rozkreslování.

Pokud se do toho chcete pustit, ráda zodpovím všechny dotazy a podám nápomocnou ruku.

Mgr. Dana Rybářová