Cesty jako tepny civilizace

Ve středu 16. 1. 2019 se dva žáci naší školy zúčastnili okresního kola dějepisné olympiády na téma Cesty jako tepny civilizace .

Rozpětí tématu bylo veliké, nebylo jasné, co vše může toto téma obsahovat a bylo nutné se intenzivně připravovat. Učili jsme se o slavných cestovatelích a objevitelích, o důvodech, proč lidé cestovali a jak. Dostat se do jiného státu trvalo týdny až měsíce. Většina lidí až do vynálezu železnice nedošla za svůj život dál než do nejbližšího města. Přes naše území vedly slavné, ale často nebezpečné stezky, na které se odvážili pouze obchodníci s ozbrojenou družinou a bojovníci. Žáci se museli naučit, co byli kavalírské cesty, poutě, kdo byli formané, jak se předávala pošta, kdy u nás vznikly první silnice a železnice.

Téma obsahovalo spoustu jmen a dat, a tak mohu říct, že je velikým úspěchem, že naši žáci vybojovali 4. místo (Vojta Pernica) a 11. místo (Emílie Bušová) při celkovém počtu 41 soutěžících.