Klub nadaných dětí
Domů ZŠ Dolní Lhota MŠ Dolní Lhota Jídelníček
Kalendář.
Telefonní seznam.

Spolužáci kamarádi aneb pohádky pro malé i velké.

Chtěli jsme si ukázat, že pohádky nejsou jen pro malé děti. A myslím, že se nám to povedlo. Zářijové hodiny českého jazyka v 9. A, B byly „plné pohádek“ a byly moc fajn.

V hodinách literatury jsme si vyprávěli o Boženě Němcové a Karlu Jaromíru Erbenovi, přečetli jsme si nejednu pohádku od českých i světových autorů. Listovali jsme v mnoha pohádkových knihách ve školní knihovně. Příjemné bylo i povídání nad vlastními knihami, které si deváťáci přinesli. Knihy, mnohé zaprášené, otrhané a dokonce i počmárané, vyvolaly milé vzpomínky na dětství a čas, kdy jim doma před spaním čítávali rodiče či prarodiče.

Pohádky se nám objevily i ve slohovém vyučování. Jedním z úkolů bylo napsat pohádku, dodržet základní rámcovou osnovu o království, nebezpečí a záchraně. A protože vznikly pohádky velmi pěkné, originální, rozhodly se děti přečíst je svým mladším kamarádům ve druhých třídách.
Bára a Adéla z 9. A vyprávěly dětem ve 2. A pohádky o drakovi a zachráněné princezně. Kluci Lukáš a Tomáš z 9. B našli zvídavé posluchače ve 2. B. Především Lukášův příběh o princi, který měl podobný problém, jako mnohé dnešní děti, trávil totiž příliš mnoho času u počítače, mnohé zaujal.

Deváťáci si tedy vyzkoušeli být chvíli spisovateli. Teď čeká úkol na malé druháčky. Ti se totiž stanou ilustrátory. A my se moc těšíme, jaké obrázky k pohádkám nakreslí.

Vlasta Plchová