Klub nadaných dětí
Domů ZŠ Dolní Lhota MŠ Dolní Lhota Jídelníček
Kalendář.
Telefonní seznam.

Čtenářská dílna – Spočítej hvězdy.

V další, v pořadí již deváté, čtenářské dílně byla žákům 8. A,B představena kniha Lois Lowryové Spočítej hvězdy.

Píše se rok 1943. Desetileté dívky Annemarie a Ellen, dvě nerozlučné kamarádky, žijí v Kodani. Zatím si válku v Dánsku nijak moc neuvědomují. Pociťují snad jen to, že v obchodech se nedá koupit tolik jídla jako dřív, že některé potraviny nejsou vůbec a že na ulicích Kodaně neustále hlídkují němečtí vojáci.

Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do života obou dívek. Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen, coby židovská dívka, se s rodinou ocitá v nebezpečí a ohrožení života. Rodiče Annemarie se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit. Švédsko je totiž stále svobodné…

Kniha svým příběhem připomíná hrdinství dánských občanů za druhé světové války, kteří tehdy s nasazením vlastního života zachránili přes 7000 židovských obyvatel tím, že je převezli přes moře do neutrálního Švédska.

Jak se podaří Ellen zachránit, to je námětem knihy a prozrazovat nebudu.

Vlasta Plchová

ctenarske_dilny_spocitej_hvezdy