Klub nadaných dětí
Kalendář.
Telefonní seznam.

Čtenářská dílna – Anna

V poslední, již desáté, čtenářské dílně byla žákům třídy 8. B představena kniha světoznámého autora Josteina Gaardera – Anna, s podtitulem Jaký bude rok 2082?

Úžasně (po stránce kompoziční) napsaná kniha.

Dva světy, ten současný v roce 2012, a ten v budoucnosti, v roce 2082. Dva příběhy, které se mistrně prolínají. Dvě hrdinky, dívka Anna a dívka Nova. Kdo je ve skutečnosti dívka Nova? Je to Anna před sedmdesáti lety?

A jak bude vypadat svět za sedmdesát let, v době, kdy žije dívka Nova?  Docela jinak. Vlivem globálního oteplování jsou kontinenty menší a mnohá pobřeží leží pod hladinou moří, deštné pralesy zmizely, zásoby ropy a černého uhlí jsou vyčerpány, tisíce druhů živočichů a rostlin neexistují… Dokonce i včely vyhynuly a lidé v zahradách opylují stromy štětečky (viz ilustrace na obalu knihy).

Kéž by mohla Nova zažít svět před sedmdesáti lety, jak ho tenkrát zažila její prababička Anna!  Kéž by se tak mohla vrátit v čase! Mohla by něčemu zabránit? Je v silách jedince něco změnit?

Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, pak je nasnadě si knihu přečíst.

Vlasta Plchová

Anna.