Klub nadaných dětí
Kalendář.
Telefonní seznam.

Čtenářská dílna – Ostrov v Ptačí ulici

V květnu proběhly ve třídách 8. B a 6. A, B další čtenářské dílny.

Žákům byla představena kniha Uriho Orleva, nositele mezinárodní literární ceny Hanse Christiana Andersena z roku 1996, kniha Ostrov v Ptačí ulici.

Žáci byli seznámeni s dobou a místem, kde se příběh odehrává – 2. světová válka, polské město, ghetto, Ptačí ulice a vybombardovaný dům číslo popisné 78. Poznali hlavního hrdinu – chlapce Alexe. A byl jim na základě ukázek z prvních tří kapitol otevřen příběh, který se v knize odehrává. Alex musí nedobrovolně opustit tatínka a skrýt se. Sám - ve vybombardovaném domě v Ptačí ulici. Musí zde čekat, dokud jeho tatínek nesplní to, co mu slíbil, že se pro něj vrátí.

Ale dny plynou a Alex si není vůbec jistý, jestli se tatínka dočká. Protlouká se na vlastní pěst. Z okolních domů, které tu stojí nedotčené, plné věcí, bohužel jinak prázdné, neboť jejich obyvatelé dávno zmizeli v transportech, si potajmu bere to nejnutnější, aby přežil. Ze svého úkrytu sleduje malým větracím otvorem svět za zdí. Pozoruje lidi, kteří sice nejsou uvězněni jako on, ale i oni žijí pod všudypřítomnou nadvládou okupantů. Život za zdí je na dosah, ale přece tak vzdálený. Alex čeká a doufá, že se tatínek vrátí.

Těší mě, že o přečtení této, i když smutné, přece tak úchvatné knihy, projevilo zájem hned deset čtenářů. Snad se jim kniha bude líbit. Věřím, že jim přinese mnoho informací o životě Židů za 2. světové války, jistě jim přinese i spoustu emocí, budou-li příběh s Alexem „prožívat.“

Vlasta Plchová