Školní události - Pobyt na Rychtě

Rychta, Krásensko – 8.A, B, 10. 3. – 14. 3. 2014

Dne 10. 3. 2014 odjelo 28 žáků 8. ročníku na pětidenní výchovně vzdělávací pobyt na Rychtu v Krásenku.

Zde jsme se zúčastnili programu „Týden pro trvale udržitelný život“. Během pěti dnů jsme řešili ve skupinkách úkoly zabývající se zejména ekologií, zúčastnili jsme se exkurze do Rudice a jejího okolí. Jeden večer jsme si také vyzkoušeli i „orienťák“. Pro některé z nás bylo nezapomenutelným zážitkem „živé“ seznámení s některými živočichy. Mohli jsme si pohladit chameleona, gekončíka, dát si hada za krk, ale třeba si i pohladit švába.

Po všech náročných úkolech nás čekalo skvělé jídlo. I počasí jsme měli perfektní.

Na závěr našeho pobytu jsme tvořili „Ekodomy“, které jsme poslední den před ostatními prezentovali.

Došlo také k „utužení“ vzájemných vztahů, víc jsme se poznali navzájem.

Domů jsme odjížděli vyčerpaní, ale spokojení.

FOTOgalerie

Rychtovní dobrodružství

Dne 10. 3. v 7:30 se sešli žáci 8. ročníků ZŠ Salmova 17 na autobusovém nádraží s kufry a batohy, připraveni odjet na ekologický pobyt do Krásenska.

Něco po osmé hodině jsme dorazili na zastávku pod Kojálem. Po malém rozhlédnutí jsme se husím pochodem dali po silnici směr Krásenko. Když jsme ušli necelý kilometr, konečně jsme stáli před obrovskou budovou, na které byla cedule „Lipka Rychta-ekologický pobyt“. S velkým očekáváním jsme vešli dovnitř.

Před námi se tyčilo obrovské točité schodiště. Po pravé ruce byla šatna a vlevo chodba do učebny a jídelny. V tamější jídelně se vařilo velmi dobře. Po schodech jsme se dokymáceli s kufry do čítárny a z ní do velkého sálu s pódiem. Pokoje byly i s koupelnami v chodbě na druhé straně sálu. Byly krásné. Některé jen po 4, jiné po 7 lůžkách. Ve většině pokojů bylo i podkroví, něco jako 2. patro.

Každý den jsme podnikali nějaké „dobrodružství“, hráli hry, vytvářeli projekty a skvělým zážitkem byla i návštěva Rudice a jejího okolí. Jedním z velkých zážitků bylo i živé seznámení s některými živočichy. Žáci si mohli pohladit chameleóna nebo gekončíka, dát si hada za krk, pohladit švába, saranče nebo pakobylku.

Krásným zakončením celého pobytu byla závěrečná práce ve skupinkách po 4-5 lidech. Měli jsme v ní využít i informace, které jsme získali i při jiných činnostech během pobytu. Cílem bylo vytvořit projekt domu, který měl být co nejvíce ekologický a šetrný k přírodě. Měli jsme ho i popsat a potom v závěrečné prezentaci pojmenovat všechny materiály, které jsme použili, zdůraznit, jaké jsou jeho výhody, jak šetří peníze, a snažit se ho prodat. Výkony obodovali ve všech směrech další týmy.

Po týdnu s novými zážitky jsme byli všichni sice velice vyčerpaní, ale šťastní. Všem se na Lipce velmi líbilo a rádi bychom se tam někdy vrátili.

L. Krytinářová, L. Zábojová, 8.B