Školní události - Exkurze přehrady

Výlet do Brna

V pátek 25. 10. 2013 jsme jeli do Brna na exkurzi tamní přehrady. V 7:45 jsme měli sraz na vlakové zastávce Blansko – město, odtud jsme odjeli vlakem směrem do Brna, kde jsme také vystoupili. Potom se nám ztratila paní učitelka, ale za chvíli jsme ji našli na nástupišti tramvaje. Po chvíli přijela tramvaj. Tou tramvají jsme jeli do Bystrce. Potom jsme šli na hráz.

Tam nám napřed pan hrázný pověděl něco z historie hráze.  Po výkladu jsme si prošli obslužní šachtu. Po projití šachty jsme se šli podívat do strojovny. Pak nám pan hrázný ukázal upuštění přehrady.  Po exkurzi hráze jsme se nasvačili. Když jsme se nasvačili, šli jsme na přednášku s policejními potápěči.

Tam nám pan policista řekl o posledním zásahu, a jak funguje dekompresní komora. Potom jsme si mohli prohlédnout policejní vůz. Z policejní stanice jsme odešli na tramvaj.

Jeli jsme do centra města. Tam jsme měli rozchod. Po rozchodu jsem se s třídou rozloučil a jel jsem s tátou na fotbalový trénink. Exkurze se mi moc líbila a těším se na jaro, kdy na přehradu pojedeme znovu.

Michal Gryc, V. A

Z historie hráze

Brněnská hráz se začala stavět v roce 1936. Dostavěla se v roce 1940. Na konci stavby přišli Němci, podminovali hráz a řekli, že hráz s projíždějícími Rusy odpálí.
Když přišel hrázný Šikula do práce, zjistil, že hráz Němci podminovali. Běžel říct Rusům, aby na hráz nechodili. Při útěku ho Němci střelili do nohy, ale stihl doběhnout a vše dopadlo dobře.

Na pana Šikuly se do teď vzpomíná. Má u hráze památník.

Marie Kuncová, V. A

FOTOgalerie