Školní události - Salmovka dodala kraji sedm medailistů

(Blanenský deník, 1.7.2011)

Plavec Špaček, basketbalista Šmerda a pětice baseballistů ze Základní školy Salmova v Blansku přivezli medaile z olympiády dětí a mládeže v Olomouci.

Snad největší medailovou žeň zaznamenala na celostátní olympiádě dětí v Olomouci Základní škola Salmova, Blansko. Z Olomouce se do jejích lavic vrátilo sedm medailistů. Plavec Dominik Špaček vyplaval krajské reprezentaci stříbro a bronz, basketbalista Vít Šmerda získal také bronz, nejpočetnější zastoupení měla Salmovka tradičně v baseballu. Jihomoravský kraj na olympiádě reprezentovalo pět hráčů. Michal Komprda, David Podrabský, Filip Barták, David Farkaš a Michal Prudil. Ti vybojovali s týmem baseballistů stříbrné medaile. "Nevím, jestli byla nějaká základní škola úspěšnější," říká k tomu Jaroslav Krejčíř, který na Salmově učí tělocvik a baseballisty vede také v blanenském baseballovém klubu Olympia. Medaile jsou odměnou za kvalitní sportovní program, který na Salmovce dlouhodobě praktikují. Olympiáda měla pro mladé sportovce i další význam. "Kluci se podívali i na další sporty, navzájem si fandili," připomněl Krejčíř. Šéftrenér baseballové Olympie má hlavní podíl na tom, že je Základní škola Salmova líhní baseballový talentů. Hráči tak hrají i za baseballový klub. "Ukazuje se, že symbióza školy a klubu se vyplácí," myslí si Krejčíř. Baseballisté ze ZŠ Salmovy uspěly i na nedávném mistrovství základních škol v softballu, když prohráli až ve finále s havlíčkobrodskou školou, která se ale specializuje přímo na softball. S úspěšnými baseballisty sdílí stejnou školu i plavec ASK Blansko Dominik Špaček. Ten patří k největším talentům blanenského klubu a v podstatě z každé akce vozí medaile. "Špaček bodoval v individuálních startech. Na 100 m prsa vylovil z olomoucké padesátky stříbro a na dvojnásobné trati si doplaval v parádním čase pro zlato," uvedla trenérka z plaveckého oddílu ASK Blansko Věra Vencelová. Medaili získal také basketbalista Vít Pernica, který skončil s krajským výběrem na olympiádě třetí. "Basketbal je ve škole dalším populárním sportem. Vítek táhnul i školní družstvo, které skončilo v okrese druhé. A to je teprve osmák," upozornil Krejčíř. "Úspěchy jsou o to cennější, že naši mladí sportovci mají často nesrovnatelně skromnější podmínky oproti jiným," dodal na závěr Krejčíř. Blanenští školáci tak výrazně přispěli k prvenství Jihomoravského kraje, který jednoznačně zvítězil před Prahou a Středočechy. Olomoucký kraj uspořádal největší hry v historii a olympijskou vlajku a pomyslnou štafetu předal kraji Moravskoslezskému, kde se budou pořádat v příštím roce hry zimní olympiády.

Pětice basebalistů, reprezentantů.