Školní události - Hanácké kraslice

Výroba hanáckých kraslic děti ze 1B. a děvčat  z kroužku Šikovné ruce
pod vedením paní učitelky Mgr. Dany Rybářové

Jako už tradičně každý rok  se i letos věnujeme vytváření kraslic polepovaných slámou. Je to stará a velmi pracná lidová technika. Přírodní materiály máme rádi, tak jsme se do toho pustili a pořádně se zabrali do práce.

Mým snem a cílem je zanechat v dětech aspoň malé povědomí o tradicích našeho národa a doufat, že se k tvoření kraslic někdy v budoucnu zase dostanou a vrátí.a také, že si budou vážit ruční práce. Dávám také možnost vyniknout dětem, kterým třeba učení moc nejde , ale o to mají šikovnější ručičky a každý rok mne překvapí něčím novým.

A teď trochu teorie o slámových kraslicích, ať si dokážete představit, co je to za „makačku“.

Ke zdobení kraslic se používá sláma z ječmene a ovsa. Stébla se zbaví kolínek, potom se podélně rozříznou ostřím nůžek, a zbaví se vnitřní dřeně. Sláma se sama stočí do prstýnků ( nůžkami, stejně jako když stáčíte stužku na dárek.). Z proužků stříháme různé tvary – proužky, kosočtverce, trojúhelníky. Vyfouklá vajíčka se barvím vodou ředitelnou barvou Sokrates, která se snadno natírá, nezanechává stopy po štětci a taky rychle schne. Je to důležité když někdy barvíme i 60 vajíček naráz.Je také důležité, že barva je matná a tudíž vynikne lesk slámy  Z uvedených základních tvarů se skládají různé geometrické obrazce a ornamenty. Lepíme pomocí špendlíku disperzním lepidlem např. Herkules. Nechá se vyniknout vlastní geometrická představivost a úžasná kombinovatelnost kosočtverců. A když je kraslice hotová, krásně se v ní odráží lesk slámy vyzrálého obilí a zář sluníčka.
Miluji tuhle práci.Je to můj večerní koníček.

Děti si vyzkoušely na své kůži, co je to trpělivost, jak je vajíčko křehké a co to dá práce. Taky ukápla slzička, když se už skoro hotové vajíčko skutálelo z lavice a taky někdy spadlo i na zem.

Naše kraslice jsou SUPER. Děti pracují se zaujetím, a že se nám to moc daří, posuďte sami na fotografiích. Přeji Vám vidět to nadšení a radost v dětských očích, kterou žádná fotografie nedokáže zachytit.

Mgr. Dana Rybářová

FOTOgalerie