Školní události - Den zdraví na Salmovce

Ve středu 20. dubna se na naší škole na Salmově ulici uskutečnil tradiční Den zdraví. Během tohoto dne se žáci zabývali různými činnostmi, které na první pohled byly zcela odlišné než běžná výuka, které se však týkají běžného života každého z nás. Na programu byl výcvik v první pomoci, zdravá výživa, pohybové aktivity, boj proti zneužívání návykových látek a mnohé další činnosti.

Žáci 9. ročníku se zabývali tříděním a recyklací odpadu, což je na prví pohled téma, které nemůže snad ani překvapit. Třídění odpadu je jedním z nejvíce skloňovaných pojmů při debatách o ochraně životního prostředí, a proto jsme navštívili sběrný dvůr, kde bylo našim žákům sděleno, jakým způsobem se má odpad třídit, jaká je finanční náročnost a výhody třídění odpadu.

Novinkou byl ovšem průzkum mezi občany našeho města, který žáci 9. tříd provedli během dopoledních hodin. Možná i Vás zastavili skupinky žáků a kladli Vám otázky týkající se způsobu třídění odpadu nebo místa, kde se nachází sběrný dvůr. Žáci však neměli pouze provádět výzkum, ale zároveň měli poradit těm, kteří si nevěděli rady s tříděním odpadu.

Pro ty, kteří se dotazníkového šetření nezúčastnili, nabízíme soubor kladených otázek, teď však i s odpověďmi.

1. Do kterého barevného kontejneru vhodíte pet láhev?

Do žlutého.

2. Do kterého kontejneru můžete vyhodit skleněnou láhev?

Do bílého a zeleného.

3. Co uděláte s vysloužilým mobilním telefonem?

Několik možností: vyhodit do červeného kontejneru, či ho nechat v obchodě při koupi nového mobilu.

4. Kde je nejblíže Vašeho bydliště sběrný dvůr?

Staré Blansko, Blansko – Horní Lhota

5. Co je to recyklace?

Je to nakládání s odpadem, které vede k jeho dalšímu využití.

6. Co je to recyklační poplatek?

PHE, poplatek započítaný do ceny nového zboží

7. Co je to bioodpad?

Je to biologicky rozložitelný odpad. Jakýkoliv odpad, který je schopen anaerobního nebo aerobního rozkladu (např.: potraviny, odpad ze zeleně, papír).

Na otázky našich žáků odpovědělo celkem 194 občanů, z toho bylo 76 mužů a 118 žen. Potěšitelné je, že většina odpovědí byla správná.

Pro zajímavost uvádíme počty správných odpovědí:

1. otázka – 116

2. otázka – 129

3. otázka – 117

4. otázka – 149

5. otázka – 137

6. otázka – 121

7. otázka – 127

Tato činnost byla pro žáky 9. ročníku nejen zajímavá, ale také důležitá. Žáci se mají na základní škole naučit nejen množství určitých vědomostí, ale mají umět navázat kontakt a domluvit se s ostatními lidmi. A tato aktivita jim výrazně pomohla. Za několik měsíců začnou navštěvovat různé střední školy a budou se dostávat do nových životních situací, které je uvedou více do života dospělých. Tento den byl jedním z dalších krůčků k dospělosti.

Ludmila Nováková, Tomáš Barták

ZŠ a MŠ, Salmova 17