Školní události - Vánoční cukroví

v podání Šikovných ručiček.

Znovu jsme se vydali do kuchyňky tentokrát upéct cukroví. Měli jsme 4 těsta a než se nám roztopily trouby, naváleli jsme nugátové kuličky z dvojité dávky. Pak už jsme se pustili do rozvalování válečkem a vykrajování. Měli jsme máslové, kokosové a linecké těsto. Ani jsem nestačila rozdávat kousky těsta, děvčatům šla práce rychle od ruky a nosily si vykrájené kousky na plechy. Každé těsto na 2 plechy. Pekly jsme ve všech 4 troubách, jen jsme hlídala plechy. Mezitím dívky pouklízely a umyly nádobí. Společně jsme ochutnali a rozdělili do krabiček domů. Maminky - můžete závidět. Za hodinu a půl upečeno a uklizeno. Jsem na svoje děvčata Šikulky pyšná.

Mgr. Dana Rybářová

FOTOgalerie

Nabízím naše recepty:

Nugátové kuličky              SUPER!!!!
250 g ztuženého tuku (100% např. Iva, Lukana), 200 g moučkového cukru, 1 slazené mléko – plechovka Salko, 80 g kakaa (může být i méně), 1 lžíce Solamylu, 2 lžíce rumu, vanilkový cukr.
Tuk necháme rozpustit v nerezové míse nad parou (hrnec s vodou, na něm položená mísa). Přidáme vše ostatní, mícháme, až se vše spojí, jen chvíli. Do druhého dne necháme ztuhnout.
Druhý den vykrajujeme malou lžičkou kuličky a obalujeme je v kokosu.

Linecké pečivo
210 g hladké mouky, 140 g másla (Hery), 70 g cukru, 2 žloutky, citronová kůra.
(popřípadě jiné tvary a druhy – přidáme kakao, ořechy, kávu, pomeranč. kůru)
Vykrajovátky vykrájíme různé tvary a pečeme pozvolna.

Máslové stříkané – sirky
28 dkg másla, 7 dkg cukru, 2 žloutky, 30 dkg hladké mouky, vanilkový cukr. Smícháme na vále těsto, patle se na ruce. Stříkáme zdobičkou dlouhé tvary – sirky asi 5 cm – na plech. Druhý den slepujeme marmeládou a pak namočíme jeden konec do čokolády. Vznikne sirka- výborná, rozpouští se na jazyku.

Kokosové sušenky
250 g hladké mouky, 125 g mletého – jemného kokosu, 125 g cukru, 1 prášek
do pečiva, 100 g másla, 2 vejce, 2 – 3 lžíce mléka
Na vál dáme mouku s práškem, přidáme vše ostatní. Zaděláme tužší těsto, tence vyválíme (nafoukne se). Povrch můžeme potřít bílkem. (nemusí). Upečeme dozlatova.