Školní události - Sluníčka maminkám

Sluníčka k Svátku maminek vytvořili žáci 4.A

Naše paní učitelka Dana Rybářová se nechala inspirovat na semináři ručních prací v Borkovanech na jižní Moravě. Nejen, že si vyzkoušela jejich tradiční škrabané kraslice (slámové jsou hezčí a rychlejší), ale naučila se také pracovat s pedigem. A tak jsme se do toho pustili taky. Práce na sluníčku se skládá ze dvou částí. Střed je z keramiky a opletení z nového zajímavého materiálu – pedigu.

1. keramika – hlínu a vypálení nám zajistili rodiče našeho spolužáka Karla Vinického. Pomohli nám také důležitými cennými radami, jak na to. Hlínu jsme vyváleli a podle šablony vyřízli. Trubičkou jsme udělali otvory  na paprsky a sluníčku jsme vyryli obličej a ozdobili razítky z fixu. A dál už to bylo na přírodě, pomalé sušení a otáčení, aby sluníčka dobře proschla. Po týdnu je paní Vinická odvezla na vypálení. Keramická hlína je moc fajn.

2. pedig –  čekalo nás zamotání do paprsků. Pedig jsme nastříhali na 50 cm dlouhé kousky a namočili do horké vody. Změkl a dal se ohýbat. Nastrkali jsme všech 12 ohnutých paprsků do dírek a pomocí dlouhého dvojitého kousku jsme proplétali jako košík. Na závěr jsme nadělali ohnuté paprsky a navlékli korálky.

Práce nás moc bavila a dokázali jsme se naučit starou košíkářskou techniku. Sluníčka ozdobily všechny naše byty a domy. Super. Maminky byly nadšené z nádherného dárku ke Dni maminek.

Žáci a žákyně 4.A

FOTOgalerie