Školní události - Praha - Blansko,
Blansko - Praha

Čím může obohatit náš region pražské děti a naopak, co může našim dětem přinést poznávání prostředí hlavního města?

To si letos už podruhé vyzkoušeli žáci pátých tříd základní školy z Prahy 7 – Holešovic a páťáci ze ZŠ Salmova v rámci partnerské spolupráce města Blansko a Prahy 7 Holešovice

Blanenští páťáci si Prahy také do sytosti užili. Absolvovali přijetí starostou v historické budově radnice Prahy 7, mohli obdivovat večerní představení Křižíkovy fontány. Mnozí se zatajeným dechem prožili svoji první jízdu metrem. Následovala prohlídka historického centra s nejznámějšími památkami. Na Pražském hradě žáci se zájmem sledovali střídání hradní stráže. V horkém dni se zchladili v budově Národního muzea, kde je nejvíce zaujala expozice týkající se naší planety Země. Pražská škola připravila „blanenský šestiboj“, který probíhal na místním hřišti. Nebylo jediného žáka, který by se nesnažil o maximální výkon. Dalším působivým kulturním zážitkem byla návštěva zákulisí Hudebního divadla Karlín. Zde je čekal nevšední okamžik. Mohli přímo na jevišti zazpívat několik písní a vcítit se tak trochu do role opravdových umělců. V Praze nemohly naše děti vynechat prohlídku ZOO spojenou s cestou parníkem po Vltavě. Poslední den děti trávily procházkou ve Stromovce, kde plnily na naučné stezce zajímavé úkoly. O její vybudování se zasloužil bývalý žák naší školy, současně žijící v Praze – Martin Bačkovský, který naše žáky při poznávání Prahy ochotně provázel.

Tento týden utekl rychle jako sen. Kéž by podobné silné zážitky mohli prožít i žáci příštích pátých tříd.

Pražské děti přijala po příjezdu do Blanska starostka PhDr. Jaroslava Králová. Poté se seznámily s historií a prošly zajímavými místy našeho města. Odpolední program si pro ně připravil soubor Drahánek. V následujících dnech procestovaly nejznámější kouty našeho regionu – v Moravském krasu si prohlédly Punkevní a Kateřinskou jeskyni, Rudické propadání - podívaly se i do větrného mlýna, navštívily boskovický zámek, hrad a židovské město. Velkým lákadlem byla pro ně návštěva firmy Blata a předvedení jejich minibiků. Nemohly se dočkat také projížďky na koni na farmě manželů Polákových na Hořicích, která byla poslední akcí v jejich nabitém programu.  Ve volném čase mohly využít minigolf v rekreační oblasti Palava a sehrály přátelské utkání ve vybíjené s našimi žáky.

Odjížděly od nás unavené, ale velmi spokojené.

Pro obě skupiny dětí znamenají tyto výměnné pobyty poznávání regionů odlišných od jejich domovského prostředí, ale také příležitost k setkávání s vrstevníky z jiných škol. Naše poděkování proto patří radnicím obou měst, díky jejichž finanční podpoře se tato akce uskutečnila.

Kateřina Forejtníková, Eva Kadrmasová, ZŠ a MŠ Blansko, Salmova 17

FOTOgalerie1