Klub Nadaných Dětí na Salmovce

Pozorování večerní oblohy

V pátek večer nám počasí vyloženě přálo a naplánované pozorování večerní oblohy
na Hvězdárně a planetáriu Brno vyšlo na sto procent.

Pozorování na terase hvězdárny začalo ve 21:00 a trvalo hodinu. Bylo jasno, ale světelné znečištění způsobené osvětleným Brnem úplně znemožňovalo pozorovat cokoli na jižním obzoru. Průvodce se tedy zaměřil na západní obzor, kde jsme zvečera jasně viděli planetu Venuši, která se postupem času schovala pod obzor. Viděli jsme například hvězdu Aldebaran a Sirius a souhvězdí Orion a Blíženci. Nejzajímavější bylo na závěr pozorování planety Jupiter. Tato největší planeta má desítky měsíců, ale v dalekohledu jsme viděli jen čtyři z nich.

Do fotogalerie jsou zařazeny i dva snímky z virtuálního planetária Stellarium. Snímky dokumentují, co bylo možné na oboze vidět 10. dubna 2015 ve 21:00 a jak se obloha proměnila během jedné hodiny.

FOTOgalerie